Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Notvikens IK Herrfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Notvikens IK Herrfotboll.
Herrfotboll
Följ oss för uppdateringar
Notasprodukten Daniel Engberg har varit med om en och annan försäsong med NIK men ingen har varit denna lik.
Engberg fick ju efter drygt 15 år som spelare ta över som huvudtränare under säsongen 2018. Kvalade upp laget ifjol och nu blir det alltså, efter många om och men, div 2-debut på söndag mot Friska Viljor.
- Det är så klart extremt kul att tävlingen börjar. Grabbarna har gjort det grymt bra under vad som förmodligen kommer varar livets längsta försäsong. De har hela tiden hittat moment där de tävlar.
- Men man har ju saknat det där pirret och nervositeten som kommer i samband med match, främst tävlingsmatch.
Läget i truppen?
- Vi har en del skavanker. Kalle P, Viktor P, Jacke J och Rasmus K är några som just nu krigar på med rehab. Men i övrigt så tycker jag truppen känns väldigt bra och upplever att samtliga tagit stora kliv under försäsongen. De pushar och driver varandra till att hela tiden bli bättre.
Friska Viljor?
- Egentligen vet jag inte så mycket. Det har ju inte spelats så mycket matcher. Men det jag hört är att det är ett lag som vill spela en passningsorienterad fotboll. Så vårt försvarsspel blir enormt viktigt.
Se matchen
Matchen spelas utan publik men som abonnent kan du se matchen på www.nsd.se och www.kuriren.nu
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera