Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Notvikens IK Herrfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Notvikens IK Herrfotboll.
Herrfotboll
Följ oss för uppdateringar
Söndag 23/9 spelas sista omgången i herrarnas div 4 Norra Norrbotten. NIK 2 cyklar till Porsö IP för match mot Lira BK. Och det finns massor att spela för av många olika anledningar.
Ifjol vann Notas premiären på Porsö IP. Sedan blev det varken fler poäng eller gjorda på hela vårsäsongen.
2018 blev det helt omvänt. Lira vann premiären. Sedan förlorade inte NIK mer innan sommaruppehållet.
Det har betytt serieledning enda fram till i tisdags då det blev förlust mot IFK Luleå 2 med 2-3 på Tuna.
IFK är därmed i ledning på 40 poäng och möter särklassiga jumbon Parkalompolo IK hemma.
NIK har 38 poäng. Dessutom smyger seriens främsta representationslag Harads IF med på 37 poäng. (Harads tar emot Skogså).
Gäller det då något för Lira BK? Ja. BBK 2 har 26 poäng men deras placering är i detta sammanhang utan betydelse. Läget är så att det lag av Lira och Pålänge som kommer först internt kvalar till div 3. Och Lira ligger femma. På samma poäng som PGIF (25) men med tjugo måls bättre målskillnad. (PGIF spelar hemma mot Hedens IF, som redan är ur serien).
Upplagt för raffel och täta telefonkontakter på söndag med andra ord.
Daniel Engberg, tränare;
- Säsongens sista match. Vi ska se till att göra vårt och sedan kan vi bara hoppas att resultaten går vår väg.
Truppen:
Petter Olsson
Anton Hedqvist-Lucas Lundqvist-Anton Bergh-John Lundström
Geis Gholami-Emil Lindberg-Johanes Tedros-Flo Thy
Elias Björnqvist-Nino Tietäväinen
Bänken:
Petter Ståhl, Magnus Snällfot
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera