Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Notvikens IK Herrfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Notvikens IK Herrfotboll.
Herrfotboll
Följ oss för uppdateringar
Notasherrarna fick som väntat en bra genomkörare då man gästade div 2-laget Morön BK.
Man höll upp spelet väl och skapade en del framåt också. En olycklig kvart mitt i andra halvlek resulterade dock i tre hemmamål och MBK vann med 3-0 (0-0).
André Bylund, tränare:
- Vi gör en väldigt bra första halvlek där vi borde förvaltat en eller två bra chanser. Vi tappar koncentrationen vid ett fåtal tillfällen där Morön hade kunnat göra mål men totalt sätt så är vi väldigt nöjda över första halvlek.
- Andra började bra där vi kom upp snabbare i anfall men det blev resultatlöst. Sen efter 18 minuter så gör Morön 1-0. Där var vi inte med när en ensam forward stod mitt bland en hel del notasspelare.
- Sen får Morön två mål till där just koncentrationen inte är på rätt nivå. Det kostar när vi möter en bra motståndare.
- Det är där vi har en del att jobba på, både i defensivt straffområde och det offensiva.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera