Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Notvikens IK Herrfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Notvikens IK Herrfotboll.
Herrfotboll
Följ oss för uppdateringar
- Då är det äntligen dags för derby.
Notastränaren André Bylund har verkligen längtat.
- Vi känner att vi har en ganska bra form trots förlusten senast mot IFK Umeå. Nu är vi tillbaka på hemmaplan och det kommer inte krävas mycket för att grabbarna ska vara taggade från första sekund. För det är vad som krävs när man möter BAIK.
Notas har revansch att utkräva från ifjol. Då vann BAIK, som kom tvåa och kvalade uppåt, båda matcherna. 3-0 på Tuna och 3-1 hemma på Bergsvallen.Inget roligt facit för gulsvart som kommer att ge allt för att inte detta skall upprepas.
Förutsättningar för en jämn tillställning finns i alla fall. Det är bara att kasta en blick på tabellen, Båda lagen har 12 poäng och 9-4 i målskillnad.
Notas mörkar sin uppställning. Assam Yassine är avstängd efter tre gula kort och Robert Lidhammar måste vila sitt lår. I övrigt presenteras bara en trupp:
Wennberg, Ståhl, Jacke, Toutpi, Bergh, Sven, Engberg, Pierre, Öqvist, Rasmus, Molander, Nino, Gylling, Öhman, Pantzare, Jeppa, John, Petter O
Välkommen till Tunavallen!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera