Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norrahammars IK Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norrahammars IK Damlag.
Damlag
Följ oss för uppdateringar
Onsdag eftermiddag.. Ett gäng på 14 spelare å tre ledare samlas för att åka ner till Hillerstorp och möta serieledarna. I min bil slumrade tre slitna tjejer i baksätet större delen av vägen ner.. Väl framme så verkade dom dock piggna till snabbt..
Redan vid matchstart så va de tufft från första minuten. Med många spelare borta och några halvskadade spelare på plan kändes de lite nervigt.. Inte så konstigt kanske.. Efter knappa 10 kommer en pass genom vår backlinje som dom fiskar upp och sätter i mål.. tung start. Dessvärre blir malle skadad i samma situation och tvingas utgå. En liten stund därefter tvingas också Alva kliva av och nu har vi en avbytare kvar.. Första halvlek är en tuff kamp. Hillerstorp rullar boll och vi jagar.. springer å springer men får knappt låna bollen. Dom sätter både 2-0 och 3-0 innan första är över..
Paus.. å tjejerna på plan vet att de är nu de är upp till bevis att de finns vinnarskallar och hjärta för fotboll och laget.
Andra börjar och de känns som Hillerstorp sänkt tempot lite iaf.. vi får låna boll lite då och då men vi kommer bara nån meter in på deras planhalva innan de tar stopp. Hemmalaget gör rätt snabbt 4-0. De enda som gäller nu är att hålla ihop laget och göra de svårt för dom att komma igenom.
Vi lyckas stundtals kanonbra och alla sliter som djur ute på plan. Ingen som viker ner sig! Matchens största slitvarg Cilla är överallt och gör ett sånt otroligt jobb. Hon springer, hoppar, slänger sig och gör allt i sin makt för att få stopp på Hillerstorps tjejerna. Så himla härligt att se!
Vi får som sagt inte låna bollen så mycket vilket leder till att de inte blir några målchanser.. Men vi lyckas hålla ihop de mycket bra tack vare ett himla jobb så matchen slutar 4-0..
Hillerstorp är duktiga, de ska vi absolut ge dom. Och önska dom lycka till i div 2 nästa år för tror dom är klara redan nu..
Med en trupp på 21 spelare.. och 14 borta så blir de lite oroligt och nervöst. Nya positioner och nya spelare från både 99- och 00-laget idag.
En kamp i 90 minuter som blev väldigt tuff och slitsam. MEN fy faaaan va ni sliter och kämpar idag tjejer! Alla på plan gör ett sånt grymt jobb hela matchen och de värmer i hjärtat att sitta på kanten och se detta! Själva fotbollsdelen idag är väl inte speciellt vacker men krigarskallarna är sjukt kul att se.
Extra stort plus till Cilla idag. Herregud kvinna vilken kämpe du är! Plus också till livvi i målet som gör några riktigt fina räddningar och till bella å sanna som styr laget från sina mittbackspositioner!
Vi vet att de blir en tuff höst och får kriga varje match nu. Ta den där extra smällen men fortsätta köra på ändå! Vi visade ju i våras hur bra vi kan va. Så de ska vi hitta tillbaka till..!
Kul är att tjejerna från lagen under har varit med och visat framfötterna nu när vi haft många spelare borta. Detta bådar gott inför framtiden!
Nya tag tjejer! Vi tar med oss inställningen från matchen och släpper resultatet. Nya matcher väntar så vi fokuserar på dom istället!
KBK NIKDAM!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera