Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norrahammars IK Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norrahammars IK Damlag.
Damlag
Följ oss för uppdateringar
Två matcher har spelats de sista veckorna.
Den första mot Torpa FF. Då jag inte var med denna match är det svårt att skriva ett referat.. Har dock hört från spelare och coach att inställningen den här matchen inte fanns med hos nån. Sega ben och mindre bra fokus resulterade i en förlust med 5-0.. Ingen bra match med andra ord. Men det försöker vi snabbt glömma och fokuserar istället på nästa match.
Dax för ett tidigt derby mot Tsk! Och nog fanns derbykänslan hos samtliga idag! Efter att vi haft en kul träningshelg skulle denna avslutas på måndagen med match! Laddade och lite nervösa var nog alla (derbykänslor) men vi var på de klara med att denna matchen skulle bli kul att spela och vi skulle jobba på våra positioner och hålla ihop spelet.
Väl dax för match så får vi väl säga att Tsk fick bästa starten då dom gör mål efter max 10 min..
Men detta blir en liten väckarklocka och vi börjar kriga allt mer. Tar inte speciellt lång tid innan vi får en hörna som Cilla sätter i mål! Spelet går framåt och vi försöker rulla boll.. Vilket efter en stund också gör att cilla snyggt kan sätta 2-1 målet på ett skott som dalar över målvakten!
Riktigt kul att spela nu då vi känner att vi kan bjuda upp till dans och kriga på samtliga positioner.
Wilma från ungdomslaget (spelade i Tsk tröjan förra året) var nervös inför dagens match.. Vilket är förståligt! Därför känns det extra kul att hon gör en toppen match och får sätta 3-1 målet innan pausvilan!
Coach är nöjd i halvlek och gillar att vi krigar och spelar på. Vi ska jobba hårt med våra positioner (som för en gammal räv kan vara svårt ibland) men som tur är har ja en blond tjej brevid som med jämna mellanrum kort säger "Hanna, position" och då vet ja att ja ligger helt fel. Tack Bella! :)
Vi bestämmer i halvlek att resultatet spelar mindre roll. Så länge vi kan fortsätta spela vårt spel och hitta positionerna. Andra halvlek är lik den första. Mycke kriga från båda lagen och de skapas lite lägen åt båda håll.. Livvi i målet gör några riktigt bra räddningar då hon rusar ut eller slänger sig! Första hela matchen som livvi står och du gör de riktigt bra!
Tyvärr är matchen inte slut och vi slappnar kanske av lite då och då så Tsk kvitterar både en och två gånger. (Båda målen görs på kontringar).
Matchen slutar 3-3 efter full tid. Vilket är ett bra betyg från vår sida. Klart en vinst hade känts bättre men men.. ;)
Straffar ska också läggas ("smålandscupen"). Efter tre straffar från båda lagen har alla gått i mål. Men när Tsk lägger sinfjärde kliver hon fram superlivvi å drar till med en härlig räddning! Vi sätter de två sista vilket vi givetvis tar som en seger!! (Man kan ju säga att vi vann med 8-7 efter straffar) ;)
En kul match var de iaf då vi känner att vi lyft oss och att vi försöker hitta vårt spel. Vi krigar som vanligt (syntes på alla blåslagna kroppar efter matchen). Med lite drygt två veckor kvar till seriestart känns de bättre å bättre. Detta kommer bli ett fantastiskt kul år! Gott jobbat gojjer!
Extra plus efter denna matchen till våra forwards Cilla å Wilma. Och till livvi som växer å växer i målet!
Även till övriga som krigar matchen igenom!
Nu laddar vi upp till seriepremiären med träning och påskägg så hoppas vi att vi syns på vallen!!
KBK! :)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera