Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norrahammars IK Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norrahammars IK Damlag.
Damlag
Följ oss för uppdateringar
Då var det så dags för omgång 7 i Dam div 4 NV och för dagens motstånd stod Bankeryd borta.
Efter 3 matcher i rad - mot bra lag - med förluster i bagaget tog vi innan tisdagens träning en ordentlig genomgång av mitt tänk på hur vi skulle spela i nästa match. Alla var positiva till detta och träningen var en av de bästa i år med fart fläkt och alla andra ingredienser som hör därtill.
Bilen startade från Halmstad vid ett-tiden i en värmetemp på plus 29 grader och medans folket strömmade till Tylösand körde jag 20 mil norröver för att möta ett kylslaget Bankeryd med endast 19 grader... Ja alla kan ju inte bo i Halmstad - som tur är - men det är ju alltid eller oftast kallt kring Vättern.
Efter sedvanlig genomgång av det primära var vi redo för match med ett nytt tänk från alla håll och kanter och matchen hade ju inte varat mer än 5 min när vi genom Jadde får ett friläge som tyvärr missades - bollen hamnade i kiosken - och där försvann en kanonstart och sedan böljade spelet fram och tillbaka men tyvärr fick vi ändra inom laget redan efter en kvart på grund av skador och annat "skit" som gjorde att vi inte riktigt spelade som vi tänkt oss.
Matchen höll väl ingen högre kvalitet så det var väl ett ganska rättvist halvtidsresultat med 0-0 tycker jag.
Halvtid: Skulle jag ändra tillbaka till vårt ordinarie spel eller skulle vi fortsätta med det nya "tänket"???
Jag bestämde mig för att vi kör på som vi gjort men med en gammal skrivmaskin i hand - alltså Facit - skulle vi kanske ändrat men frågan är om det hjälpt i andra för Bankeryd var mycket alertare än oss denna gång.
Det märktes ganska omgående efter att dom gjort 1-0 och därefter 2-0 att luften totalt gick ur oss och vi kan med enkla ord konstatera att "The Botten Is Nådd" enligt Tim Back 2. Till slut kunde Bankeryd vinna med 5-1 efter det att Elin A gjort ett reduceringsmål vid ställningen 3-0.
Någon nämnvärt spelarbetyg delas inte ut efter denna match och jag får väl ge mig själv underkänt för denna coachning av match men det enda jag tror att jag kan glädja mig över är att det inte lät lika illa från vår bänk som från Bankeryds när det gällde direktiv och tillmälen - för får jag den rösten....den dagen skall jag lägga av med omedelbar verkan.
Vi tar nya tag var så säker.
Bosse
PS. När jag åkte till hotellet efter matchen fick jag ett härligt sms av min gamle vapendragare i Torpa Magnus Jonsson - alias Mr Torpa - att jag myntat ett nytt utryck: "NU MARKERAR VI VARSIN GUBBE NU TJEJER!"
Kul att vi har fått en ny supporter. Tack Mangan!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera