Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norrahammars GIS P15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norrahammars GIS P15.
P15
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Efter kvällens träning har vi i tränargruppen lite vi vill föra fram.
Som vi skrivit tidigare går mycket av träningen åt till att få killarna att fokusera och lyssna. Just nu är det fortfarande mycket flams och trams. Vi har 3 h i veckan som är träning och vi behöver denna tiden för att grabbarna ska utvecklas som lag. Vi vill gärna att ni återigen pratar med era barn och understryker vikten av att på träningen är det 100% fokus och engagemang och inte flams och trams.
Skulle det fortsätta som det är nu kommer vi behöva sätta till åtgärder för att visa på att vi menar allvar. Man blir helt enkelt inte kallad till match, om man inte sköter sig på träningen. Vi kommer även informera er varför ert barn inte kallats. Det är inte så vi gör nu men vi överväger att föra in det om det inte blir bättring. Vi kommer jobba stenhårt för att alla ska ha respekt mot varandra, spelare och ledare, så vi kan utvecklas som lag och bli en bra och trygg grupp,
På kvällens träning fälldes även några taskiga/elaka kommentarer. Det är inte ok överhuvudtaget. När detta händer kommer de berörda tas åt sidan och vi pratar med dem och de ska förlåta varandra. Upprepas det under samma träning/match så får man avstå resten av stunden, detta gäller både mot motståndare och sina egna lagkamrater, och vi kontaktar er föräldrar och förklarar vad som hänt,
Träningsnärvaron kommer även vara till grund för hur man blir kallad på matcher framöver. Har ett barn hög frånvaro blir han inte kallad och får inte vara med på matchen.
Vi är ett lag och träningarna är de tillfällen vi har möjlighet att utvecklas och bli bättre som lag. Därför är det viktigt att alla kommer så mycket som möjligt och är med och är fokuserade.
Vi ses i Taberg på söndag. Matchstart kl 14:00, samling 13:10.
Trevlig kväll!
/ Tränarna
| Waggeryds IK 2 (hemma) | 21 maj, 18:00 |
| Habo IF 8 (borta) | 23 maj, 09:15 |
| Habo IF 11 (borta) | 23 maj, 09:15 |
| Träning | 26 maj, 18:00 |
| Träning | 28 maj, 18:00 |
| 29 apr | Träning |
| 28 apr | NGIS STARTAR NYA LAG |
| 26 apr | Valborg |
| 15 apr | Inför fixardagen |
👍
RapporteraRapportera
Mycket bra. Ordning och reda ska de vara. Och framför allt respekt mot alla. Mycket bra att ni sätter ner foten kring detta 👍
RapporteraRapportera
Håller helt med! Det är jätteviktigt med respekt, fokus och att alla tar ansvar. Bra att ni är tydliga med detta.
RapporteraRapportera
Jättebra att ni sätter tydliga riktlinjer för träningar och matcher 🌼👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
🙌👍
RapporteraRapportera
Jättebra 👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍👍
RapporteraRapportera