Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nackdala AIS P-03/04_old
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nackdala AIS P-03/04_old.
P-03/04_old
Följ oss för uppdateringar
Fotbollsskolan har nu haft ca 12 träningstillfällen sedan starten i september. Några uppehåll har varit under perioden pga lov och andra aktiviteter men uppslutningen är hög. Det märks att killarna älskar fotbollen och ser fram mot träningarna. Ni, killar som ligger hemma sjuka, får krya på er så ni snart kan spela fotboll igen.
Fotbollsglädjen är hög, det märks! Lika kul att se är hur ni utvecklas genom övningarna vi gör. Som nybörjare i fotboll tar vi sakerna i rätt ordning, dvs grunderna i bollbehandling kommer först! Regler, spelupplägg etc kommer mycket senare när man närmar sig spel i Sanktan (seriematcher). Till dess återstår det många träningar och många grundövningar.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera