Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nackdala AIS Ledare & kurser
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nackdala AIS Ledare & kurser.
Ledare & kurser
Följ oss för uppdateringar
Det är sannerligen inget ord som dyker upp i skallen när man upptäcker vilket härligt engagemang det finns i föreningen. Suget att utvecklas och ta "nästa steg" är stort hos både spelare och ledare.
Sedan serien avslutades i september/oktober har följande hänt:
* Den stora NAIS- avslutningen, egna lagavslutningar, några träningsläger och cuper etc
* Många eldsjälar, ungdomsledarna som man trodde skulle ta välförtjänt paus, har passat på att gå olika tränarkurser under hösten. Totalt 19 av föreningens ledare genomförde även Nackdalas tränarkurs BAS 1 - Teknik (skedde i samarbete med Stockholms fotbollförbund). Ytterliggare kurser planeras till mars 2009
* 10-12 st ungdomsspelare har anmält intresse att utbilda sig till domare. Lika många har en önskan att bli hjälpinstruktörer för yngre lag.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera