Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Myggenäs IBK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Myggenäs IBK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Fredag kväll och dags för årets tredje och sista möte mot Hindås. Ett lag som vi tidigare vunnit årets möten mot. Vi visst att det inte skulle bli lätt att ta tre nya poäng men med en välspelad match skulle vi göra det.
Första perioden började bra. Även om målen inte kom kändes det som spelet var bra och vi hade många avslut på mål. Vi tar ledningen med 1-0 men Hindås reducerar snabbt till 1-1 vilket var resultatet efter en period.
I andra är planen att vi skall fortsätta som i första men driva upp tempot. Vi får inte riktigt upp farten och Hindås tar ledningen med 1-2. Vi bestämmer oss att ändra spelsystemet för att få upp tempot. Strax efter ändringen gör vi 2-2 vilket känns skönt Tyvärr tar det en stund för oss att ställa om i försvaret. Detta utnyttjar Hindås och de gör två mål och tar ledningen med 2-4. Vi arbetar oss in i matchen och mot slutet av tredje ser det riktigt bra ut. Tempot är högt och det är vi som styr spelet. Hindås börjar tröttna och innan andra är slut har vi reducerat till 3-4.
Inför tredje är tanken att bara fortsätta. Något händer och vi har inte alls det tempot som i andra. Vi blir passiva och kliver inte alls in i situationerna. Hindås gör snabbt mål och vi blir som paralyserade av det som händer. Inom loppet av 1 och halv minut har Hindås gjort fyra mål och leder 3-8. Vi tar en time out. Efter det känns det som vi vaknar igen. Vi blir aggressiva vinner duellerna på banan. Vi reducerar ganska snabbt till 4-8. Hoppet finns där men resten av matchen blir en kamp mot klockan och Hindås målvakt. Vi skapar oerhört många läggen men inga mål. Matchen slutar 4-8.
Det var en riktigt tung förlust. I veckan får vi sätt oss och fundera vad jag som leder och spelarna kunde gjort för att förhindra den totala kollaps som uppstod när tredje började. Efter den analysen skall vi tillsammans resa oss igen som ett starkare lag!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera