Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mullhyttans IF Fotboll Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mullhyttans IF Fotboll Senior.
Fotboll Senior
Följ oss för uppdateringar
Strax före regionen stängde ned alla aktiviteter så arrangerade MIF Herrfotboll avslutningsfest på Pitchers med mat, bowling och inte minst prisutdelning. Denna säsong kommer garanterat att minns först och främst för att det endast genomfördes matcher under hösten p g a Corona. Undertecknad kommer också minnas alla fantastiskt trevliga spelare som vi haft på träningar och matcher. Faktum är att vi haft mer än 60 olika spelare på träningarna och ett snitt på över 16 spelare per träning, detta trots att vi alltså hade århundrades längsta försäsong. Ett annat minne som jag kommer bära med mig är den utveckling som många spelare visat, från att ha spelat vad jag kallar "skolgårdsfotboll" till riktigt slipad riktig lagfotboll i slutet av säsongen.
Resultaten har liksom utvecklingen pekat brant uppåt. Första seriematchen var det det ganska mycket som inte stämde och BK Ett Fyra var betydligt bättre än vad vi var. I sista matchen mot Fjugesta visade vi istället vad vi lärt oss om lagfotboll och att skillnaden skrevs 6 - 0 till Mullhyttan kan vi ju inte sticka under stolen med att vi självklart är nöjda med.
Så till de priser som delades ut på lagfesten för individuella prestationer:
Träningsligan:
82% Jafar Hassani
76% Ayatullah Rasoli
75% Andreas Fransson
Assistligan
3 st Hussein Mawas
9 spelare på 1 st
Skytteligan
4 mål Mohammed Ali Atli
4 mål Ludwig Enevad
3 mål Mohammad Zia Mohammadi
Målvaktsligan (antalet hållna nollor)
1 st David Koff
1 st Johan Alex (på endast en match så 0 insläppta i år!)
Busligan (Inte så hedersam)
2 gula Mohammed Ali Atli
2 gula Hussein Mawas
2 gula Mohammad Zia Mohammadi
2 gula Emil Fransson
(utanför räkning kan vi ta till protokollet Erik Alex 2 straffar)
Poängligan
21 p Ludwig Enevad
19 p Mohammed Ali Atli
18 p Ayatullah Rasoli
Efter dessa priser delades de två mest prestigefulla priserna ut av vår utmärka lagkapten Mikael Nilsson. Detta är alltså priser som röstats fram av lagkamraterna som den mest värdefulla spelaren samt den mest värdefulla unga spelaren (t o m det år man fyller 18 år)
Årets unga spelare
Rasmus Jonsson
En spelare som alltid ger allt och det spelar ingen roll om motståndarna är 20 kg tyngre. Rasmus går in i närkampen och kommer ut med bollen, orkar dessutom springa hela matcherna. Det kanske inte är alla som förstår hur nyttig denna spelartyp är för ett lag.
Årets spelare
Erik Alex
Erik visar ett spel som är på en annan nivå. Vi skulle inte byta ut Erik mot någon annan spelare i serien! Med Erik i backlinjen har vi kunnat spela ett spel med något högre risk för han har tillsammans med resten av backlinjen räddat många situationer.
Närmast i omröstningen var Mohammed Ali Atli som spelat väldigt fint fotboll och också varit en bidragande orsak till att vi rullat fin fotboll i många matcher.
Som jag minns fick även David Koff en röst för sitt målvaktsspel. Han kommer in på en utsatt position och gör det riktigt bra.
Vi avrundar därmed sammanställningen av denna märkliga säsong och hoppas att vi snart får spela fotboll igen. Vi är riktigt sugna på att lira futsal under vintern.
Inga kommande aktiviteter
| 26 nov | KLUBBHUSET VECKA 48 |
| 5 nov | SUCCÉ FÖR HALLOWEENJAKT |
| 1 nov | Klubbhusbygget vecka 44 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera