Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mörrum Hockey Team 06
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mörrum Hockey Team 06.
Team 06
Följ oss för uppdateringar
Hej föräldrar
Under träningen tidigare i veckan diskuterade pojkarna i laget (själva) behovet av en ny högtalare och kom då gemensamt fram till att de ville köpa in en under black friday, kostnad 3.490 kr. De föreslog själva att de skulle lägga 100 kr/spelare (23 st) och sedan ta 1190 kr från vår nya lagkassa.
I vår nya a-pojkskassa (där vi alla la in 400 kr sommaren 2020) finns det idag 2.400 kr kvar och sedan kommer vi på bingolotterna få in 5.000-6.000 kr i förtjänst, allt beroende på hur bra vi säljer.
Mitt förslag är att vi tar allt från lagkassan, även om jag tycker det var fint av pojkarna att de själva skulle bekosta merparten av inköpet, men även lagkassan är ju på sätt och viss deras pengar. Vad säger ni?
Hör jag inget så tolkar jag det som att det är ok att ta allt från lagkassan.
Jonas
Jag tycker att alla betalar 100kr var. Lagkassan ska ju räcka till mycket annat.
RapporteraRapportera