Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mölntorps IK Brottning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mölntorps IK Brottning.
Brottning
Följ oss för uppdateringar
Västmanlands Brottningsförbund erbjuder en tränarutbildning steg 1. Utbildningen kommer att hållas i Hallstahammar lördagen den 13/2 klockan 10.00-15.00 under ledning av Anders Eriksson. Under dagen kommer diverse övningar genomföras på mattan varför träningskläder kan vara bra att ta med.
Västmanlands Brottningsförbund erbjuder en domarutbildning för nya domare. Utbildningen kommer att hållas i Arboga söndagen den 14/2 klockan 09.00-16.00 under ledning av Mikael Olsson.
Det vore mycket bra om några föräldrar, äldre brottare, blivande ledare eller andra vore intresserade av att gå dessa utbildningar. Det krävs i princip inga förkunskaper och utbildningsledarna är mycket duktig och pedagogisk.
Denna typ av utbildningar finansieras genom olika bidragsformer vilket innebär att klubben ej belastas ekonomiskt. Tveka därför inte att anmäla er om ni känner att det finns intresse. Anmälan görs så snart som möjligt (dock senast på söndag kväll) till erik_sorbring@hotmail.com.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera