Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mölndals HF F12 (F2014)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mölndals HF F12 (F2014).
F12 (F2014)
Följ oss för uppdateringar
Vilken dag – fyra matcher och fyra vinster!
Första matchen spelades mot ett starkt Stenungsund och blev en riktig rysare där vi till slut stod som segrare med en bolls marginal.
I match nummer två mötte vi ett av Höfers två lag. Vi låg under i halvtid men lyckades vända matchen under de sista tio minuterna och ta hem vinsten. En tuff match där tjejerna började känna av tröttheten efter första mötet.
Den tredje matchen spelades mot norska Tveter. Det var en jämn och välspelad match där vi i andra halvlek höjde tempot rejält i anfallsspelet och kom till snabba avslut. Försvaret fortsatte imponera med ett starkt samarbete där alla hjälpte varandra.
Sista matchen var mot ytterligare ett norskt lag, Hvaler. Trots trötta ben visade tjejerna stor vilja att vinna. Med fint spel och stark sammanhållning kämpade de hela vägen till slutsignal och vann med tre bollar.
Otroliga målvaktsinsatser, fina avslut, ett fantastiskt försvar och en superhärlig dag!
Vi tackar Höfers för en fin cup-dag
| Träning | 29 aug |
| Uppstartsläger | 29 aug, 09:00 |
| Bindande intresseanmälan till Örebro Cupen | 4 sep, 01:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera