Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Merseysidetipset
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Merseysidetipset.
Tipsgäng
Följ oss för uppdateringar
Om jag förstått rätt, så gäller följande för säsongen 2021/2022
Nytt för säsongen
Inga söndagsspel tillåtna.
Lämnar man in fredagsspel, skall detta redovisas även på Pissjävlaskitkiwi, och detta skall vara gjort innan spelet startar. Önskemål om att dag och tid för varje ”match” redovisas.
Kvar sedan förra säsongen
Nyheter med stora spelet:
Det är tillåtet att spela fredag-Lördag (detta är ändrat från Fredag-söndag till fredag-lördag), men lördagen SKALL alltid finnas med.
Man får fördela höstens (och senare vårens) 3000 kr (1500 kr +1500 kr) på ett annorlunda sätt än tidigare.
Det är tillåtet att spela för mer än 1500 kr vid ett av två tillfällen, men man måste spela för minst 500 kr på ett av spelen.
Väljer man att spela för 2500kr första tillfället så spelar man alltså för resterande 500 kr nästa gång, eller tvärtom.
Poängfördelning stora spelet:
Höstsäsong. Vid sammanlagd vinst på stora systemet på 3001-4000 kr utdelas en pluspoäng, vid vinst på 4001-5000 kr utdelas
2 st pluspoäng osv.
Vid vinst på 2000-2999 kr utdelas 1 minuspoäng, 1000-1999 kr 2 minuspoäng, 0-999 kr 3 minuspoäng.
Samma förutsättningar gäller även för vårens spel.
Nyheter lilla spelet:
Inga poäng delas ut för Jokervinst (sportkryss) under 100 kr. Alltså första poängen först på vinst med 101 kr. Alla skall spela joker (sportkryss) för 20 kr.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera