Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mellby IK F15-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mellby IK F15-16.
F15-16
Följ oss för uppdateringar
Då var första matchen för säsongen avklarad. Träningsmatch borta mot S/T/N i ett blåsigt Saleby. Vi gör en bra match trots besvärlig vind. Motståndarna trycker in en hörna i den kraftiga medvinden i första halvlek, men vi kommer tillbaka innan halvtid och debutanten Agnes lägger snyggt in bollen i bortre burgavel efter bra kombinationsspel.
1-1 efter första halvlek och det är vi som styr spelet. I andra tycker jag vi fortsätter att kontrollera matchen fastän spelet inte riktigt kommer upp i samma nivå som i första. Med ca 5 min kvar får vi en hörna som Saga (med lite hjälp av vinden) drar direkt i mål.
En grymt bra första-match som det finns jättemycket positivt att ta med sig ifrån. Redan på torsdag är det dags igen. Då åker vi till Rådavallen för seriepremiär. Gött att det äntligen är igång, och kul att så många supportrar fanns på plats! Bra jobbat allihop!👍
Inga kommande aktiviteter
Bra jobbat allihop! Agnes fick med sig matchtröjan hem,tar med den på måndag 👍
RapporteraRapportera
Det blir bra Ulrika!👍
RapporteraRapportera