Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Matfors IF P-08
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Matfors IF P-08.
P-08
Följ oss för uppdateringar
Äntligen cup! Vi hann knappt parkera bilarna på Fagerviksfälten innan grabbarna hjälptes åt att sätta upp tälten. Carro och Ulrika gjorde färdigt tälten medan jag och Daniel började förbereda grabbarna inför den första matchen. Det var en härlig fokus på uppvärmingen.
Matchen mot Sidsjö/Böle var inledningsvis jämn och det var trångt så det var svårt att få till ett organiserat spel. Ju längre matchen spelades desto mer fint spel fick vi till samtidigt som vi stoppade dem från att komma till avslut. Vi lyckades med många passningar förbi deras backlinje vilket gjorde att vi vann matchen med 4-0 (egentligen 5-0 men domaren har bara rapporterat in 4-0). Det hade kunnat bli fler mål i andra halvlek men deras målvakt var väldigt duktig och räddade många skott.
Efter matchen tog vi oss tillbaka till tältet och åt mellanmål och vila lite. Sedan gick vi tillbaka till planerna, där några lekte med en fotboll och några kollade på Rayans match med Kuben. Det är precis det här vi har längtat efter, att umgås tillsammans mellan matcherna på en cup. Grabbarna såg ut att ha väldigt roligt tillsammans och det här är viktigt för att bygga ett lag tillsammans.
När det började närma sig match igen gick vi tillbaka till tältet och alla fick ta på sig matchutrustningen igen innan vi körde igång ännu en bra uppvärmning. Matchen mot Sundsvalls FF blev en tuff historia. Vi kämpade bra under hela matchen och hade några farliga chanser men de har välutbildade spelare som lyckades ta sig igenom vårt lag med ojämna mellanrum. Slutresultatet 0-7 kan kännas tungt för grabbarna men det gäller att gratulera att lag som kommit längre i utvecklingen och lära oss av vad de gör bra och själva fortsätta att utvecklas, både som individer och lag.
Nu fortsätter vi cupäventyret med träning i morgon och sedan laddar vi inför matchen mot Timrå och vårt skoj på Södra berget på lördag.
Forza MIF
Inga kommande aktiviteter
Kul med en sammanfattning i text då vi tyvärr missade dagens aktiviteter. Superskoj att få spel cup igen!!! 😥♥⚽
RapporteraRapportera
Tack för fin sammanfattning !
RapporteraRapportera