Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mariebergs IK A/B-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mariebergs IK A/B-lag Herrar.
A/B-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Om ni trodde silly-season var över så trodde ni fel, för idag har vi i Mariebergs IK den stora glädjen att få delge våra på fotboll utsvultna fans en fantastisk nyhet.
Robin Ingvarsson är officiellt klar för MIK!
Robin har tränat med oss ett tag och vi har fått äran att lära känna en mycket sympatisk och ödmjuk person. Vi har också fått njuta av en fantastisk fotbollsspelare, med rutin från spel på en väldigt hög nivå. Han är en vinnarskalle av rang som alltid ger allt på träningarna, och som osjälviskt delar med sig av sina erfarenheter och sitt kunnande till sina nya lagkamrater. Robin är onekligen en person som är lätt att tycka om och han har kommit in i laget på ett fantastiskt sätt på en väldigt kort tid.
Självklart stämde jag träff med vårt senaste tillskott i MIK-familjen för att lära känna honom lite bättre och det här är vad han hade att berätta.
- Varmt välkommen till MIK Robin! Kan du inte berätta lite för våra nyfikna fans vem personen Robin Ingvarsson är?
”Jag är uppvuxen i Örebro och har spelat fotboll sedan jag var liten. Vi flyttade till Marieberg för 4,5 år sedan och vi, det är jag och min fru och våra två barn. Jag jobbar som säljare på Tools och trivs jättebra. Jag och familjen gillar en aktiv fritid så när jag inte spelar fotboll testar vi det mesta. Det blir klättring, dykning, ut i skogen, cykling, leka med barnen, skateboard med mera.”
- Du har ju hållit på ett tag med fotboll och har haft en fantastisk karriär. Vilka klubbar har du spelat i?
”Jag startade i Sturehov sedan har jag spelat i ÖSK, Karlslund, Rynninge, BK Forward och Örgryte IS. Senaste klubben är Vretstorp. ”
- Du är som alla nu förstår en rutinerad herre som varit med om mycket i din karriär. Vilken eller vilka är dina höjdpunkter i karriären, förutom att bli klar för MIK förstås?
”Det har varit många roliga saker man har fått uppleva genom åren, men jag gillar att vinna så varje gång man vunnit en serie har det varit grymt!”
- Du har ju tränat med oss ett tag nu. Vad har du fått för intryck av klubben och dina nya lagkamrater?
”Det har varit roligt att få träffa både ledare och alla killar i laget, mycket positiv energi och många bra spelare. Vi är även mycket folk på träningarna vilket är ett stort plus. Det ser även spännande ut underifrån med de yngre killarna som varit med och tränat.”
- Vad har du för förhoppningar och mål med kommande säsong?
”Jag har alltid spelat för att vinna och så även i år….”
- Till sist Robin, hur kommer det sig att du valde att spela för Mariebergs IK?
”Marieberg blev ett bra alternativ då vi bor nära och Sandro sålde in klubben på ett bra sätt!”
Vi tackar Robin för pratstunden och hälsar honom varmt välkommen till Marieberg. Vi som ledare och spelare har redan sett vad den killen kan och jag hoppas av hela mitt hjärta att även ni, kära fans, snart ska få njuta av Robin och alla andra duktiga MIK-spelare när matcherna förhoppningsvis snart drar igång. Håll ut, håll avstånd, tvätta händerna och ta hand om varandra så kan vi kanske kramas i ett gemensamt segerrus på MIK arena i vår!
Coach Andersson
BK Ett Fyra (hemma) | 16 maj, 19:00 |
Garphyttans IF (borta) | 19 maj, 19:00 |
Träning | 21 maj, 19:30 |
Rynninge IK (borta) | 23 maj, 19:00 |
Träning | 26 maj, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera