Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mangskog SK Senior Fotboll Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mangskog SK Senior Fotboll Herr.
Senior Fotboll Herr
Följ oss för uppdateringar
Idag åkte vi till Linnevi och klässbol för säsongens sista match och vi ställer upp på följande vis:
Larsson
Olle Jon Jimmie Davidsson
Leon LO Andreas Jonas
Tobbe Anton
Sidan: Myrman och Simon.
Vid Första anblick så tänker jag att det kommer bli tufft för oss med flera av Klässbols snabba offensiva spelare men det visar sig att vår backlinje visar rutin idag och står rätt 9/10 gånger och Klässbol får endast till några hörnor som inte oroar nämnvärt. Vi är otroligt dödliga när lägena dyker upp och går snabbt upp till en 0-4 ledning innan vi får en straff emot oss som Klässbol rullar in. Vi hinner göra ytterligare ett till 1-5 innan första är slut och i andra fastställer vi slutresultatet på straff till 1-6.
Målen går till på följande sätt:
0-1 gör Tobbe där Klässbols målvakt kanske glömmer bort att han är just målvakt för dagen då han egentligen är utespelare och är alldeles för långt ut och dräller med bollen och Tobbe pressar och vinner boll förtjänstfullt och rullar in 0-1 kontrollerat.
0-2 gör Andreas då han tidigare uppfattat att målvakten i Klässbol står långt ut och använder sitt fina tillslag på rätt sätt och drar till innan halva planen och bollen seglar över målvakten in i mål. Snyggt uppfattat och bra känsla av Andreas som gör ett liknande mål som han gjorde för Msk för nästan 10 år sedan på Mangvalla.
0-3 gör vi efter kontring där Anton löper ifrån efter att ha varit stark och vunnit duellen med motståndarbacken och riktigt snyggt drar till och avslutar lågt i målvaktens högra gavel.
0-4 gör Leon (eller vad säger du Tobbe?) efter att vi flera gånger har chansen att avsluta anfallet men vi passar runt bollen och Tobbe avslutar tillslut och bollen hade nog gått in ändå men där står Leon och får en touch på bollen och domaren lägger in Leon som blir officiell målskytt till Tobbes förtret. Men efter att ha kollat värmlands fotboll hemsida ikväll så ser Tobbe ut att ha fått målet trots allt.
1-4 får Klässbol göra genom en straff som nog trots allt är korrekt dömt. Vår tidigare spelare Frans Gjinaj rullar in den och detta blir Klässbols enda mål för dagen.
1-5 hinner vi dock göra innan halvtid då Anton åter igen gör en stark individuell prestation och om inte hans första mål va snyggt nog så är detta ännu snyggare och han trycker dit bollen något närmare krysset och åter igen i bortre fast denna gång i målvaktens vänstra hörn.
Andra halvlek har vi inte mycket att säga utan vi bestämmer oss att fortsätta på samma sätt.
Vi får här en straff som Andreas förvaltar säkert till 1-6 som fastställer slutresultatet.
Kanske vi borde gjort någon mål till i andra men det sista fokuset fattas nog vid så stor ledning.
Bra avslut på säsongen för vår del med en oväntat stor seger mot Klässbol.
I Backlinjen tycker jag att Jon och Davidsson gör bra insatser, Jon sin bästa för säsongen på sin rätta position som mittback.
På mittfältet tycker jag att LO sticker ut och också gör en av sina bättre matcher den här säsongen och vinner väldigt mkt boll i dagens match.
I anfallet tycker jag att Anton ska ha beröm för första matchen på över 1 år där vi i Mangskog får ut exakt det vi vill ha av Anton i sin riviga spelstil och fina teknik och han går även ner som mittback när Jon utgår skadad.
Ett tack till Myrman som likt Anton också gör sin första match för säsongen och ställer upp med kort varsel när han får ett sms 07.00 på morgonen och är lika stabil som vanligt i sitt inhopp i andra halvlek.
Övriga gör såklart stabila och bra insatser också men dessa sticker ut lite extra idag tycker jag.
Sammanfattning av säsongen:
Tycker att vi gör en bra insats i år och slutar 5a med 30 poäng, samma poäng som både Lysvik och Sunne U men med sämre målskillnad. Alltså delad 3e plats. Vi vinner över både 3an Sunne U, 2an Gunnarskog och seriesegrarna Arvika U hemma på Mangvalla. Vi har några bottennapp där vi endast tar 1p i ett dubbelmöte mot Åmotsfors som trots allt hamnar 15p och en bit bakom oss i serien. Utöver detta så är det klart godkänd säsong av oss när vi kanske inte tränar så mycket som vi kanske ibland skulle behöva och att alla spelare är med på när de kan och vill.
Abid vinner skytteligan på 11 mål och en bit bakom hamnar Pierre och Andreas på 5 vardera, Tobbe då på 4 mål då han fick målet idag.
Gula kort så har vi Jonas och Christian i topp på 6 var men Christian sticker ut med sina 6 gula på 5 matcher, vilket är bra jobbat beroende på hur man ser på det.
Vi har alltid haft bra med folk på träningarna och haft en bra stämning i gruppen och i de flesta matcher. Vi har också en stor trupp då man ser att vi haft totalt 25 olika spelare i matchspel där vi har kunnat gå runt på flera av dessa under säsongen och som idag när Myrman och Anton som sagt gör sina första matcher för säsongen. Nu har vi avslutning den 8e oktober med lite priser som ska delas ut och eventuellt lite festligheter innan vi stänger ner säsongen.
Jag, Jon, Emil, Christian och Kickan säger därmed tack för i år och tack till samtliga som gjort en insats för fotbollen både på och utanför planen så hoppas jag få se er alla igen 2023.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera