Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Malmköpings IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Malmköpings IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Vi vet att det finns många därute som gärna vill veta lite om hur det ser ut runt vårt A-lag och vi har varit dåliga på att uppdatera er men räknar med att bli bättre på det så här kommer lite info.
Tyvärr har ju Corona och vädrets makter ställt till det och det har inte varit så lätt att få igång försäsongen riktigt utan det har blivit mycket individuell träning men nu börjar det se ljusare ut.
Vad gäller tränare och ledare runt A-laget så ser det ut precis som senaste säsongen, Basse är kvar som huvudtränare med Jeppe som assisterande. Ludde, König och Krath fortsätter även dom i sina roller runt laget.
Vad gäller spelarsidan så behåller vi större delen av truppen från förra säsongen, Lennart och Nippe ser i dagsläget ut att tacka för sig dock.
Vad gäller spelare in så har vi fått in en ung och väldigt intressant målvakt vid namn Edmond Badjie, han kommer från Strängnäs och har Viljan som moderklubb men har även tillhört Åker och Mariefred. Efter några säsonger i Ärla så ska åter Linus Ledenvik dra på sig MIF-tröjan vilket vi är mycket nöjda med. Åter till klubben efter några säsonger i BK Sport kommer nu också Sebastian Ravnborg och Emil Eklöf, båda dessa är födda 02, Sebbe har ju MIF som moderklubb och Emil har gjort flera säsonger hos oss som ungdomspelare, både har fortsatt att utvecklas och ska bli väldigt intressanta att följa under säsongen.
Vi får också tillbaka Tobbe Lindström som stod över hela förra säsongen pga skada men är nu igång igen vilket glädjer oss väldigt mycket. Till slut så ser det även ut att eventuellt bli en comeback av Eaz. Eaz har många säsonger i klubben tidigare och känner nu sug för fotbollen igen vilket vi så klart tycker är jäkligt kul och intressant.
Det kommer även lite intressanta spelare från våra ungdomslag som kommer att vara eller redan är med och tränar med laget vilket gör att vi tror och hoppas på att vi kan se fram emot en rolig och intressant säsong.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera