Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mallbackens IF Sunne F13/14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mallbackens IF Sunne F13/14.
F13/14
Följ oss för uppdateringar
Med anledning av att Smittskydd Värmland gav oss grönt ljus för att börja spela matcher lade Värmlands Fotbollförbund ut information på sin hemsida förra veckan.
Jag fick frågan i helgen om hur det funkar kring matcher och så, därför klistrar jag in VFF:s inlägg här nere och även om det, som ni kan se, är en del skillnader jämfört med hur vi agerade förra säsongen så är det nog bra om vi försöker följa restriktionerna så gott det går. Som ni också ser skriver man att vi inte ska leta kryphål, samtidigt som det öppnas för just det längre ned i inlägget, så vi får försöka hitta en modell som funkar för oss.
/Daniel
Smittskydd Värmland ger klartecken för ungdomsmatcher fr.o.m. 17 maj
Efter Smittskydd Värmlands uppdatering av sina rekommendationer för idrottsföreningar under onsdag eftermiddag, har vi fått möjlighet att starta upp barn- och ungdomsmatcher för spelare födda 2002 och senare fr.o.m. måndagen den 17 maj.
När vi nu åter får chansen att spela matcher måste vi visa att vi förvaltar den möjligheten på bästa sätt.
Sköter vi oss inte kan Smittskydd Värmland åter stänga för matchspel.
Det är således av yttersta vikt att samtliga följer rekommendationerna kring matchspel.
Det innebär att all verksamhet ska ske så smittsäkert som möjligt och att det utan undantag ska vara publikfritt vid alla matcher.
Leta inte kryphål och ta ansvar!
Folkhälsomyndighetens riktlinjer säger just nu, att varje lag får spela 1 match per lag och vecka.
Det är sålunda möjligt att spela vårens matcher enligt gällande spelschema.
I dialog med Smittskydd Värmland, Region Värmland och RF-SISU Värmland kommer vi inte att, i någon ålder, publicera tabeller under vårsäsongen. Så varje match är en enskild match och varje lag har rätten att ställa in om man exempelvis känner oro.
Det är en förutsättning för att vi ska få komma igång.
Eventuellt inställd match stryks och kommer inte att genomföras.
Ingen w.o.-avgift tas ut.
Glöm inte att meddela motståndare och Värmlands FF i god tid före match om den skulle bli inställd.
Matcher kan genomföras under förutsättning att detta görs så smittsäkert som möjligt.
- håll avstånd till varandra
- dela inte utrustning med varandra
- uppmana till god handhygien och ha gärna handsprit med
- ombyte och dusch bör ske hemma i de fall det är möjligt och lämpligt, t.ex. vid kortare resor
- om dusch och ombyte sker på plats, är det viktigt att trängsel undviks
- handhälsningar och kramar, t.ex. vid målfirande bör undvikas
- res gärna till och från aktiviteten individuellt
- ha inte någon publik
- stanna hemma om du känner sig sjuk eller om du är i nära kontakt till någon som har covid-19
| Poolspel futsal | 4 jan, 09:00 |
| Futsalmatch MIF grön-MIF vit | 6 jan, 16:30 |
| Träning | 13 jan, 16:00 |
| Träning | 14 jan, 16:30 |
| Träning | 20 jan, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera