Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Majorna VBK 4-Manna - Level 4-5 (Ungdom)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Majorna VBK 4-Manna - Level 4-5 (Ungdom).
4-Manna - Level 4-5 (Ungdom)
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar och spelare!
Ulf och jag vill gärna dela med oss av dagens upplevelser från turneringen.Vi började spela och träna volleyboll tillsammans i mitten av september 2024, och sedan dess har era barn utvecklats otroligt mycket! Det blev extra tydligt idag hur mycket era barn utvecklats, och det var också något som två föräldrar som var med oss under dagen reflekterade över – väldigt roligt att höra! Självklart märkte vi att några av de lag vi mötte idag hade kommit lite längre i sin utveckling. Men det är viktigt att komma ihåg att många av de lag vi spelade mot har tränat tillsammans i minst två år längre än vi. Med det i åtanke är vi väldigt stolta över hur era barn presterade idag – både i spelet och i hur de stöttade varandra positivt på planen.
Vi har också identifierat nya utvecklingsområden som vi kommer att arbeta vidare med, både individuellt och som lag. -
1. Exempelvis: Serva hårdare och träna på överhand server med precision.
2. Förbättra mottag och serve.
3. Bli ännu säkrare i passning och avslut och stötta varandra positivt.
Under dagen deltog vi med två lag: Majorna VBK Jordgubbar och Majorna VBK Hallon. Förutom att spela, tog våra lag även ansvar som domare och i sekretariatet – fantastiskt roligt att se! Extra kul var det att få döma finalmatchen där två Majorna VBK-lag möttes och bjöd på riktigt fin volleyboll.
Stort tack för en härlig dag tillsammans!
Vi ses imorgon kl. 09:30 och även på onsdag som vanligt.
Nästa vecka onsdag är träning, på fredag åker vi till Örebro för att spela volleyboll hela helgen – vi ser verkligen fram emot det!
Ha en fortsatt fin kväll alla!
Vänligen ledarna, Jasmin, Ulf, Sara, Fredrik och Peder
Inga kommande aktiviteter
16 maj | Sommarträning & Beachvolley |
13 maj | Nytt datum för tryouts på herrsidan |
12 maj | Fyramannamästare! |
5 maj | Pizza å klubbkväll för 6manalagen. |
2 maj | Du behövs i Majorna VBK! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera