Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munksund-Skuthamns SK A-Lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munksund-Skuthamns SK A-Lag Herr.
A-Lag Herr
Följ oss för uppdateringar
I fjärde matchen kom första segern. 2-0 hemma mot Harads. Siffror som borde ha varit större med tanke på det spelövertag Mssk hade och de målchanser som skapades. Mssk rivstartar och det dröjer inte många minuter innan Chrille rinner igenom i ett friläge, dessvärre kommer målvakten ut och gör en fin parad. Harads gnuggar på och efter en miss från oss så skapar även dom ett friläge men Robban i kassen räddar fint. Efter dryga kvarten tilldöms vi straff, Martin kliver fram men bommar. Tio minuter senare var det dags igen, ny straff och denna gång kliver Tim fram och sätter behärskat 1-0. I detta skede har vi bra kontroll på matchen och bör punktera tillställningen före paus. Mssk vinner dueller och krigar lite hårdare än Harads.
Nöjda grabbar och ledare i paus men vi påminner samtidigt varandra att vi har haft 1-0 i paus i de senaste matcherna och inte lyckats knyta ihop säcken, detta skulle inte upprepas var vi rörande överens om. Andra halvlek börjar som första slutar, Mssk för matchen och tycks ha bra kontroll utan att skapa dom feta chanserna. Ju längre halvleken går ser det lite ängsligare ut och laget blir utspridd och en viss nervositet börjar skönjas. Martins 2-0 mål med tio kvar kommer därmed väldigt lägligt. Det började lukta 3 poäng och Mssk spelar av sista tio på ett kontrollerat sätt
| Notvikens IK 2 (hemma) | 17 maj, 13:00 |
| Träning | 18 maj, 18:15 |
| Träning | 20 maj, 18:15 |
| Träning | 21 maj, 17:30 |
| Älvsby IF (borta) | 23 maj, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera