Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munksund-Skuthamns SK A-Lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munksund-Skuthamns SK A-Lag Herr.
A-Lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Förutsättningarna inför matchen var att Hemmings seger skulle innebära att dom blev klara seriesegrare och för oss gällde 3 poäng för att kunna störa Arvidsjaur in i sista omgångarna om en eventuell kvalplats.
Matchen börjar olyckligt för Mssk när Hemmings redan i minut 4 gör 0-1 på straff. Uppförsbacke direkt, men vi krigar på bra, Hemmings har det mesta av spelet men vi har några farliga omställningar, några hörnor som sånär blir mål på, blanda annat når Chrille högst på en hörna men nicken träffar en Hemmingsspelare på mållinjen.
0-1 efter 45 minuter i en mycket bra halvlek för att vara div4, bra fart, härliga dueller och stundtals fina kombinationen från båda lagen. Vi startar andra halvlek lite sömnigt och Hemmings har några klara chanser att avgöra matchen men vi lyckas hänga kvar i matchen. När sedan 0-2 sitter på en perfekt slagen frispark känns det lite uppgivet i det svartvita laget. Vi tilldöms en straff med kvarten kvar, men den bränner vi tyvärr. Istället för 1-2 men kvarten kvar så gör vi självmål i anfallet efter straffmissen och matchen är då helt punkterad. Sista 10 spelas bara av, Hemmings väntar på slutsignalen och skumpaflaskorna och vi försöker jobba in en reducering, dessvärre uteblir den och Hemmingsmark vinner välförtjänt matchen och således serien.
Vi gratulerar Hemmingsmark till seriesegern. Seriens klart bästa lag. Några toppar som vinner matcher åt dom och ett hårt arbetande kollektiv. Vi önskar Hemmings lycka till i nästa års division 3.
För våran del väntar härnäst norrfjärden på bortaplan ett lag som vi tappade poäng mot på våren efter att vi gjort säsongens sämsta insats. Nu är vi ute efter revansch och tre poäng i jakten på tredjeplatsen i serien.
| Träning | 18 maj, 18:15 |
| Träning | 20 maj, 18:15 |
| Träning | 21 maj, 17:30 |
| Älvsby IF (borta) | 23 maj, 13:00 |
| Träning | 24 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera