Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munksund-Skuthamns SK A-Lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munksund-Skuthamns SK A-Lag Herr.
A-Lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Ett laddat Mssk kom till spel denna kväll efter den snöpliga förlusten mot Alter i föregående omgång. Våra motståndare mönstrade ett väldigt starkt lag med mängder av div 2 rutin.
Första kvarten fick vi knappt låna bollen, Pif rullade runt och försökte hitta in med instick bakom våran för dagen utmärkta backlinje. Efter ett tag så börjde även vi hitta rätt i det offensiva spelet och spelet jämnar ut sig. Vi kom även att ta ledningen efter knappt 30 minuter. Arvid sveper iväg en fin djupledsboll från sin högerbacksposition, Flinken fångar upp den, löper sig fri och rullar in 1-0. Efter detta är halvleken relativt jämn, Pif har mer boll men vi är hela tiden farliga på omställningar och fasta situationer.
Pif fortsätter i andra halvlek att var det helt klart spelförande laget, vi faller längre och längre ner i banan och laget blir ganska långa stundtals. Pif vaskar fram ett par heta chanser men gör inget mål och vi håller tätt till den 68 minuten då kvitteringen är ett faktum. Vi kämpar och sliter för att hålla den poäng vi nu har och den kraft som finns kvar i laget läggs på defensiven, några enstaka anfall skapar vi men är aldrig riktigt nära att göra ett mål till. Vi håller undan Pifs anstormning och åker hem med 1 poäng. En skön poäng med tanke på hur matchen såg ut.
Ett oerhört bra jobb av samtliga svartvita aktörer på banan. Nu laddar vi ordentligt inför hemmapremiär på Parken nu på söndag mot Ersnäs.
| Träning | 31 maj, 16:30 |
| Öjeby IF (borta) | 3 jun, 19:00 |
| Träning | 4 jun, 17:30 |
| Träning | 7 jun, 17:30 |
| Hemmingsmarks IF (hemma) | 9 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera