Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mosjö SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mosjö SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Eftersom vi inte är i position att syna och såga andra, plus att det känns lite hårt att ge sig på stackars Askersund, så får jag helt enkelt ta och syna oss själva.
Sex spelade matcher.
Fem inspelade poäng.
Fyra från slutet i tabellen.
Tre förluster
Två kryss
Och endast en seger.
Det är siffror som inte ens Ekhagen kan bli imponerade av.
Inför matchen mot HOIF var förutsättningarna de bästa på länge. För första gången den här säsongen kom The Mighty Mosjö SK till spel med full trupp. Endast MVP-prospect Anton Wrigby saknades på grund av skada. Men redan i omklädningsrummet började problemen.
Lachi glömde fotbollsskorna och tvingades åka hela vägen från Odensbacken till Marieberg och tillbaka, vilket kostade honom en plats i startelvan.
Även André kom sent. Den här gången var det inte bakfylla eller frugans deltagande Vårruset som var anledningen. Utan han valde att spela brännboll istället för att dyka upp till avspark.
Och Mocke, den saknade slitvargen som varit bortrest i två veckor, hade enligt citat: ”Rökt jävligt mycket där borta", under sin resa till Tanzania.
I omklädningsrummet innan matchen så pratade vi om vikten av att inte hamna i ett tidigt underläge, vilket varit något av lagets signatur den här säsongen. 13 minuter mäktade vi att stå emot innan en dråplig långboll, där undertecknad och Mjölken krockade, gjorde att bollen hamnade framför fötterna på en HOIF-spelare som kunde raka in bollen i tomt mål. När 2–0 kom kvarten senare så var det ridå, och siffrorna skulle sticka iväg.
Det som har varit Mosjös styrka de senaste åren har varit fasta situationer. Både offensivt och defensivt. Men i defensiven är det nu som bortblåst. Mot HOIF kom fyra mål i baken på fasta situationer och det är ingen tillfällighet att The Mighty Mosjö SK släppt in näst mest mål i ligan. Det som skulle bli starten på en resa uppåt i tabellen har istället blivit början på en kamp i en nedflyttningsstrid.
Nu väntar en ödesperiod med matcher mot Fjugesta, Dardania och Ervalla. Om inte trepoängarna börja trilla in snart, så kommer det att bli en tuff höst. Men vi kan i alla fall glädja oss över att läget inte är lika hopplöst som det är för Judas Österberg i MIK.
IFK Dardania Örebro (hemma) | 12 jun, 19:00 |
Träning | 16 jun, 18:30 |
Ervalla SK (borta) | 16 jun, 19:00 |
Östansjö IF 2 (borta) | 18 jun, 19:00 |
Träning | 23 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera