Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ledarsidan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ledarsidan.
Ledarsidan
Följ oss för uppdateringar
På grund av det särskilda smittoläge som råder i Skellefteå, får gymnasieungdomar i Skellefteå kommun vänta på ett nytt beslut om när de kan återgå till idrottsverksamhet.
Regeringen gick i en presskonferens under torsdagen ut med nya restriktioner där man öppnar upp även för gymnasieungdomar att kunna återgå till idrottsverksamhet. Men på grund av att smittspridningen i länet är intensivast runt Skellefteå beslutade Skellefteå kommun på inrådan av smittskyddet i Västerbotten under fredagen, att inte öppna upp för föreningsledd idrottsverksamhet för gymnasieungdomar i kommunala lokaler. Detta för att se hur läget ur smittsynpunkt utvecklas och sedan ta ett nytt beslut veckovis.
-Vi har ett särskilt läge i Skellefteå där vi befarar att smittspridningen kan öka ytterligare, så nu gäller det att minska de arenor där smittspridning kan ske. Det här gör vi för att skydda både ungdomarna, deras anhöriga och resten av samhället, säger Stephan Stenmark, smittskyddsläkare i Region Västerbotten.
Barn och ungdomar födda 2005 eller senare kan fortsätta sin föreningsledda idrottsverksamhet där det är föreningarna själva som ansvarar för att man följer råden och riktlinjerna kring gruppstorlek, hålla avstånd och att hygienrutiner följs.
/Kultur och fritidskontoret
Skellefteå kommun
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera