Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ledarsidan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ledarsidan.
Ledarsidan
Följ oss för uppdateringar
Nu har vi gått in i ett nytt och vi i styrelsen vill passa på att informera lite kring de saker som hänt sedan ni hörde något av oss sist.
• Barnkonventionen har nu blivit svenska lag och detta gäller även oss i föreningarna. Mer info om detta kommer.
• Styrelsemedlemmar, som ni vet kommer flertalet ledamöter att avgå vid årsmötet i maj. Vi behöver därför få in nya ledamöter för att föreningen ska kunna leva vidare. Vid senaste årsmötet togs beslut att styrelsen själva skulle verka att rekrytera ledamöter, tyvärr har vi inte lyckats med detta än så länge. Vi vill därför att ni funderar över om det finns några som kan tänkas ställa upp. Om vi inte har några förslag kommer vi vid ledarträffen i februari att utse lag som får i uppdrag att tillsätta uppdraget.
• Samarbetet med Stämningsgården och Medle. Vi har påbörjat ett samarbete med dessa två föreningar då vi tror att vi behöver detta för fotbollens fortlevnad Väst på stan. Mer tydligare beskrivning av detta samarbete kommer att beskrivas på ledarträffen i februari, men här kommer en kort sammanfattning:
- Samarbetsmöjlighet ska finnas i alla årskullar, men barnen stannar kvar i den förening som de tillhör enligt den områdesuppdelning som beslutades förra året.
- När behov av samarbete finns i en förening ska de övriga föreningarna vara samarbetsvilliga. Vi tänker alla barnens bästa!
- Vid 9 vs 9 går Stämningsgårdens spelare till Myckle. Medle samverkar vid behov.
- Gemensamma ledarträffar, även utbildningar. Mer info kommer.
- Detta innebär att ni som ledare får möjligheten att börja föra diskussion med ledare i de andra föreningarna, med stöd från alla tre styrelser.
- Avgiftsfrågan har vi ännu inte helt löst, eftersom föreningarna har väldigt olika förutsättningar. Förhoppningen är dock att vi ska hitta överenskommelser som funkar för alla.
• Begränsat utdrag ur belastningsregistret – krav från 1/1-20. Utskick med info kommer inom kort.
• Vi står inför en spännande säsong med massa fotboll och roligheter, hoppas ni alla känner er taggade på detta!
• Gemensam ledarträff (med Medle och Stämningsgården) i februari, ev. ytterligare ledarträff i Myckle om vi ser behov.
Med vänliga hälsningar
Styrelsen Myckle IK.
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera