Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mariebo IK F-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mariebo IK F-16.
F-16
Följ oss för uppdateringar
Den 28-29 september är det äntligen dags för Tifunny cup igen!
Vi samlas på Mariebovallen för avfärd mot Tvååker klockan 05.30.
Vi vill att tjejerna kommer ombytta till matchkläder och träningsoverall. Benskydd och fotbollsskor tas lämpligen på när vi kommer fram.
Tjejerna ska ha med sig frukost, som äts i bilarna på väg till Tvååker. De ska även ha med sig egen lunch (som gärna räcker till två måltider) till lördagen och ett mellanmål.
Vi kommer att spela i grupp 3 i klass F13 och vi spelar vår första match mot Jitex kl. 8.35.
10.55 möter vi Mossens BK och dagens avslutas med match mot Träslövsläge kl. 12.40.
Matcherna spelas 2*15 minuter med gruppspel på lördag och fortsättningsspel på söndagen.
Övernattning kommer precis som förra året att ske på vandrarhemmet Getterögården.
Vi kommer bo i 4-bäddsrum och ledarna ansvarar för rumsindelningen.
Tjejerna får gärna ta med sig sina mobiler, men de kommer ha begränsad tillgång till dom (behöver någon höra av sig hem får de naturligtvis göra det men annars förvarar Keith (Mimmis pappa) mobilerna i en väska tills vi har spelat färdigt för dagen).
Vi vet i dagsläget inte när vi spelar på söndagen (det beror på lördagens spel). Vi ser självklart till så att tjejerna hör av sig hem och meddelar när vi beräknas vara tillbaka i Jönköping.
Skicka med tjejerna lite pengar till hamburgare ifall vi stannar på MacDonalds på hemvägen elller om vi äter något som finns till försäljning på området.
Ni kan alltid nå oss via tränarnas mobiler:
Karin 070-589 94 68
Annika 076-869 94 16
Daniel 076-782 60 69
Att ta med:
Frukost lördag morgon och mellis och lunch till lördagen
Överdragskläder och regnjacka till matcher 2 dagar. Tänk på att det inte finns mycket till torkmöjligheter.
Fotbollsstrumpor (ett par extra ifall matchstrumporna blir blöta), fotbollsskor, benskydd
Tjocktröja, underställ, trosor, strumpor
Regnkläder och gärna ett paraply
Sköna, varma kläder att ha efter matcherna är färdigspelade
Varm jacka för lördag eftermiddag/kväll
Badkläder
Gympaskor
Handduk, schampo, tvål, hårborste, tandborste, tandkräm
Lakan, påslakan, örngott
Fickpengar
Väska till duschgrejer på söndagen
Information om cupen finns på https://www.procup.se/cup/32816.htm och vi kommer också att försöka lägga upp lite uppdateringar löpande på vårat instagramkonto mariebo_f06 under dagarna.
/Tränarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera