Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månkarbo IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månkarbo IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Inför söndagens bortamatch mot Upsala IF så lyssnade vi med "EL FANTÁSTICO" om hans tankar kring matchen.
Tabelljumbon Upsala IF2 står för motståndet på söndag kväll. UIF har bara tagit 1 poäng och gjort 9 mål på 13 matcher. Vad har du för tankar kring motståndet?
- Har ingen riktig koll på det kommande motståndet. Vet att vi vann med behagande 4-0 senast på Tallparken. Men vad som helst kan hända under 90 minuter så vi alla 11 på plan måste vara fokuserade och inte bara ställa ut skorna.
Vilka två spelare tror du kommer ha en avgörande roll för att plocka 3poängaren till Månkis på söndag?
- Jag tror att Rickard P och Jacob kommer att hitta varandra riktigt bra som dom har visat ett flertal gånger under säsongen och styra till med en riktig lekstuga på vänstern.
Om du måste tippa ett resultat såhär på förhand, hur slutar matchen?
-Vi spikar igen i bak och grabbarna gör allt de dom ska framåt, tror på en 0-5 seger.
Du har verkligen vuxit in i din roll som högerback på allvar och har i många matcher spelat väldigt fint med Joakim B framför dig. Men hur bra är din form i dagsläget och vilken mittback känner du dig tryggast med till vänster om dig?
- Formen är väl helt okej, bara blivit fyra träningar sedan uppehållet men den kommer sakta men säkert skulle jag tro. Skulle säga att det inte spelar någon roll vem jag har brevid mig, våra mittbackar håller en jämn nivå allihopa, mycket snack så löser sig allt.
Vad bör ni ta med er och vad lär ni förbättra från förra omgången mot Vattholma?
- 3 poäng är såklart oerhört viktigt, sen har vi stunder i början av första och i början av andra när vi spelar riktigt bra fotboll tycker jag. Skulle vilja se att vi använder oss utav lite längre anfall då vi väldigt ofta vill slå avgörande passningen lite för tidigt så vi slipper bli så väldigt långa i lagdelarna.
Hur nöjd är du med säsongen såhär långt ?
- Säsongen hittills har väl varit okej tycker jag. Surt att vi inte fick mer än ett poäng på dom två sista vårmatcherna som jag tyckte vi skulle minst ha fyra poäng av. Men vi är med i toppen så nu är de bara hålla rent hela våren.
Det finns mycket tid innan samling på söndag, hur kommer du att ladda upp?
- Idag blir det att kika när Stenson glider upp på första platsen och kanske, bara kanske dammsuga lägenheten om jag orkar, annars blir de bara lugnt till samlingsdags.
Vi tackar "EL FANTÁSTICO" Martin Westin att han tog sig tid att besvara några frågor. Vi syns på Ekebydalens konstgräs på söndag. Avspark 18.00!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera