Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månkarbo IF Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månkarbo IF Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Uppvärmningen känns riktigt bra och vi öppnar bra första fem. Vi har tryck på Östhammar även om vi redan där visar tendenser till att vara lite bekväma i försvarspelet över hela planen. Östhammar får en chans i 7' och dom sätter den. Ett snyggt volleyskott strax utanför straffområdet. Vi ser oorganiserade ut, hittar inte rätt i positioner eller spel. Och vi spelar även denna match jobbig fotboll. Vi gör inte jobbet för varandra och kommer i otakt hela laget. Vi skapar ändå en del chanser som vi alltid har förmåga att göra. Men det dröjer ända till den 40' innan vi sätter kvitteringen. Fesa slår en perfekt instickare bakom backlinjen till Emelie som inte göra några misstag ensam med målvakten!
I halvtid pratar vi om att vi ska ändra vårt spel. Vi ska inte tappa den här matchen eller dom här viktiga poängen.
Efter 10' i andra händer det som inte får hända. Östhammar får en chans som dom inte göra några misstag på och sätter 2-1. Vi fortsätter spela svårt även i andra halvlek och gör således några förändringar för att få till ytterligare en kvittering. Men det går trögt. Sista skärpan saknas och Östhammar gör ett bra jobb i försvaret. Kvitteringen kommer i 84' minuten när Sarah blir nergjord i straffområdet och Bella får chansen från straffpunkten. Hon gör inget misstag och sätter 2-2. 2-2 blir också slutresultatet. Ett resultat vi inte är nöjda med någonstans, samtidigt som vi får nöja oss med att vi får ihop en pinne efter den här insatsen. Och trots att vi tar en poäng känns det som en förlust när vi summerar. Vi kan bättre och måste upp till bevis under avslutningen av serien.
Nu ligger vi en poäng efter serieledaren Östervåla med 5 omgångar kvar. Och utan att fokusera allt för mycket på dom så krävs, om vi ska ha någon chans alls, att vi ser till våra egna matcher, gör vårt jobb och tar våra poäng.
| Träning | 11 maj, 18:30 |
| Träning | 13 maj, 18:30 |
| Vaksala SK (borta) | 17 maj, 12:30 |
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Träning | 20 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera