Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mullsjö IF Herrsenior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mullsjö IF Herrsenior.
Herrsenior
Följ oss för uppdateringar
Nu kan föreningen presentera vilka herrseniorlagets ledare och tränare blir för säsongen 2020.
Huvudtränare för herrlaget kommer Jimmy Lindberg att vara, han var förra säsongen assisterande tränare. Jimmy har Mullsjö IF som moderklubb och har spelat här hela sitt liv med undantag från en liten sejour i Husqvarna FF som tonåring, förra året klev han in i som assisterande tränare men tar nu över huvudtränarrollen.
Assisterande tränare kommer Mats Theander att vara som återvänder till föreningen efter ett års uppehåll. Mats kom till föreningen som spelare 2016 och blev sedan spelande tränare under 2017 och 2018. Mats har tidigare spelat elitfotboll i IK Brage i Superettan.
Bakom dem kommer Mathias Davidsson vara sjukvårdsansvarig och Stefan Svennevid och Peter Karlsson kommer att dela på lagledaransvaret, Peter kommer även att utföra andra delar kring herrlaget som behöver göras. Utöver dessa kommer Dan Forsberg att fortsätta som målvaktstränare.
Ytterligare ledare kan komma att tillkomma men det är inte klart i dagsläget. I och med denna presenation av herrseniorledarna innebär det att Adam Gibbs lämnar föreningen som huvudansvarig herrtränare. Föreningen tackar Adam för hans insats som tränare 2019 och önskar honom lycka till.
Nu är tränare för herrlaget och damlaget presenterade och vi ser fram emot säsongen som kommer. Varmt välkomna till Gruveredsvallen 2020.
Foto: Peter Karlsson
| Träning | 10 maj, 18:00 |
| Träning | 11 maj, 18:00 |
| Torpa FF (hemma) | 12 maj, 19:00 |
| Träning | 13 maj, 18:00 |
| Träning | 17 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera