Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mörarps IF F2012/2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mörarps IF F2012/2013.
F2012/2013
Följ oss för uppdateringar
26/9 var det dags för höstens sjätte seriematch, nu borta mot välkända Höganäs BK - ett lag som vi vet alltid kämpar hårt och är svårspelade, och därmed absolut inte får underskattas (vilket lite var fallet i våras, där vi visserligen vann men inte övertygande). Det skulle nu bli spännande att se om vi kunde fortsätta på den inslagna vägen med de starka prestationerna mot HIF och Råå, trots förlusterna. Vi valde att starta med det spelsystem vi testat med framgång mot Råå, dvs med 2-5-1, men en uttalat defensiv mittfältare och två offensiva.
Första perioden blev i princip spel mot ett mål där vi skapar hela tolv seriösa målchanser, varav sex är avslut på mål men en kombination av otroligt målvaktsspel, avslut precis utanför och ibland lite brist på kyla där vi går på kraft iställer för att placera göra att det trots det stora övertaget stod 0-0 efter första perioden.
I andra perioden tappar vi sedan momentum och kvalitet och det känns som att det är lite vimsigt och stökigt, främst på mittfältet. Vi får liksom inte riktigt kontroll över bollen och saknar struktur i spelet. Trots det blir det målmässigt en mer framgångsrik period där vi tar ledningen med 1-0 i 5:e minuten - Elin kastar ett långt inkast på högerkanten på egen planhalva som når Stina. Stina avancerar själv på kanten och tycker sig in framför mål och sätter bollen säkert trots hård uppvaktning. Efter det får HBK lite fler halvchanser medan lagen har en stor chans vardera, men där vi får sista ordet i periodens näst sista minut. En passning av Elin bryts av HBK på mitten, men där Elin mycket förtjänstfullt vinner tillbaka bollen, slår den på djupet mot Havanna som ligger och fiskar i linje med backarna, trycker sig före sin back och fullständigt dunkar upp den i första krysset utan chans för målvakten - ett riktigt klassavslut och 2-0!
I sista periodvilan är vi överens om att den sämre kvaliteten i andra perioden nog främst berodde på den starka första perioden där vi kände oss att övertaget var stort och att att vi slappnade av. Och vi var därmed också överens om att gå ut och ta tag i sista perioden igen. Men även att våga spela bollen mer och hitta vårt passningsspel. För att bidra ytterligare till stabiliteten valde vi dessutom att gå över till välkända 3-4-1 då känslan också var att vi inte riktigt hittat rätt på innermittfältet med tre spelare och det blivit lite trångt
Tredje perioden hinner sedan bara bli drygt en minut gammal när Stina först bryter ett inkast från HBK på mitt plan, slår bollen på djupet mot Havanna som i sin tur avancerar ner mot vänsterkanten och slår in den centralt där Stina har fullföljt in i straffområdet och sätter bollen säkert på halvvolley, och därmed 3-0. I 6:e känns det sedan som om vi lite punkterar matchen då 4-0 kommer. Stina fångar upp en hörna av HBK utanför eget straffområde och sätter full fart mot motståndarnas mål. Tack vare att Havanna löper med på vänstersidan blir det svårt för den ensamma backen och Stina kan därmed avancera hela vägen mot mål och sätta ett distinkt skott. Ett mycket bra exempel på hur man som i Havannas fall kan vara bidragande till ett mål med sina löpningar utan att röra bollen. Men sen hann det dock inte ens gå en minut innan HBK skulle få sin reducering - efter uppspel på deras vänsterkant vänder spelaren in i mitten och avslutar lågt på halvdistans vid första stolpen där Maja i målet hinner ner men endast får fingertopparna på bollen. Efter det tog vi dock åter direkt tag i matchen där vi först har en riktigt farlig chans i 16:e minuten efter hårt skott av Stina som målvakten med nöd och näppe via en dubbelräddning lyckas styra ut för att sedan 18:e utöka till 5-1. Och vilket mål! En riktigt bra lätt utåtskruvad hörna av Hedda når Stina som stenhårt nickar in den precis under ribban! Och efter det har vi ett par chanser till innan Elin gör det avslutande målet till 6-1 - efter förtjänstfullt pressande av Ronja når bollen Elin som drar till med ett lobbskott på distans som dyker ner precis under ribban. HBK skulle sedan i matchens sista minut få en bra chans till ett tröstmål då man på frispark från farligt läge drar ett skott precis under ribban som Maja starkt tippar över.
Sammanfattningsvis en stabil insats och säker seger även om första målet skulle sitta långt inne (det är inte första gången det händer mot just HBK då de har en mycket stark målvakt). Första perioden dominerar vi som sagt totalt, men egentligen främst tack vare intensitet, även om vi då och då glimmade till med riktigt bra spelsekvenser också. Andra perioden tappar vi framförallt intensiteten och fokuset, medan HBK lyfter sig, och vi därmed har mycket svårt att få till något bra spel, och trots det går vi alltså till en ledning med 2-0 (men det ska noteras att 2:an kom först i sista minuten). I tredje perioden lyfter vi oss sedan igen, främst genom ökad intensitet och fokus, men i ärlighetens namn utan att få till speciellt bra spel, men trots det känns det som att vi kontrollerar matchen. Men en stark seger med 6-1 mot ständigt svårspelade och tuffa HBK!
Fortuna FF Röd (hemma) | 17 okt, 18:00 |
Träning | 20 okt, 18:00 |
Träning | 22 okt, 18:00 |
Träning | 27 okt, 18:00 |
Träning | 29 okt, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera