Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mörarps IF F2012/2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mörarps IF F2012/2013.
F2012/2013
Följ oss för uppdateringar
14/9 var det dags för Förslövs IF Serie Blå. De två senaste mötena med Förslöv hade båda slutat med snöpliga uddamålsförluster, och även om det inte på något sätt varit helt orättvist var det dock så att i senaste matchen under våren hade de flesta av Förslövs målchanser och mål tillkommit pga våra egna brister, och främst hade det handlat om många långbollar in i mitten som de snabbt hade kunnat vinna och vända mot oss. Så revanschlustan var stor och snacket inför matchen handlade mycket om detta - visa kyla i uppspelen, använda kanterna mycket och att se till att komma på rätt sida i mittfältsspelet. Men även att denna gång vara med från början för att undvika starten vi hade i senaste matchen mot Brunnby.
När matchen drog igång kunde vi dock direkt se tendenser liknande dem mot Brunnby - att vi inte helt var på tårna och åter lite det där halva steget efter. Och under första delen av perioden skulle det vara viss fördel Förslöv. Dock arbetade vi oss successivt in i matchen och spelet kom att bli allt mer jämnt. När första perioden var slut stod det fortsatt 0-0, och perioden hade främst präglats av en hård kamp på mittfältet utan att något av lagen kommit till några riktigt farliga chanser. Via ett mycket effektivt försvarsarbete hade vi helt lyckats freda vårt mål, medan vi hade ett par skott på mål på distans, men utan att något var riktigt farligt.
Inför 2:a perioden tryckte vi främst på att försöka lägga in en växel till samt att försöka bli lite snabbare i avsluten då vi haft en del lägen där vi lagt till bollen bara en touch för mycket, och då hade Förslöv hunnit dit och täcka. När perioden drog igång kunde vi notera ett något mer taggat Mörarp, och det skulle inte dröja längre än till 2:a minuten innan ledningsmålet kom. Detta efter ett mycket fint anfall som inleds på vår högerkant där Juliette jagar hemåt och vinner en boll på offensiv planhalva. Därifrån slår hon en passning snett bakåt inåt planen till Hedda som snabbt passar vidare framåt och in mot mitten till Havanna, som i sin tur fortsätter den fina passningssekvensen med att peta den vidare till Elin på sin vänsterkant, som där drog till direkt med sin högerfot och bollen satt högt och över hemmalagets målvakt. Därefter skulle det bara dröja ett par minuter till innan Juliette åter gjorde exakt vad vi pratat om och drog till med ett snabbt och lågt skott från en central position, men där målvakten stod för en stark prestation och lyckades styra den till hörna. Resten av perioden skulle sedan bli ganska lik den första med ett hårt krig på mittfältet och få chanser, men där vi lyckades skapa fler och något farligare chanser, främst på skott. Men 1-0 stod sig perioden ut.
Inför 3:e perioden pratade vi främst om att gå ut och köra på samma sätt, men att vi fortsatt trodde att det skulle finnas lite skärpa och en växel till. Och det skulle våra tjejer verkligen visa att det fanns. Åter skulle det bara dröja ett par minuter innan vi fick en bra chans med en förlupen boll precis framför hemmalagets mål, men precis innan Juliette hann få kontroll och situationen och komma till skott hann hemmalaget få en tå på bollen. Men 2-0 skulle inte dröja länge. Juliette tog ett avslut från sin vänsterkant strax utanför straffområdet som blockas av en hemmaspelare, och när bollen dimper ner framför Havanna på vänsterkanten drog hon till direkt på halvvolley och stenhårt i nättaket utan chans för hemmalagets målvakt. Efter det fortsatte vi på inslagen väg och hade tex två riktigt bra skott i 8:e minuten - först av Elin och sedan av Havanna, efter riktigt starkt förarbete av Elin. Och i 12:e skulle nästa utökning komma. Efter en halvt misslyckad kort hörna vann Elin tillbaka bollen längst nere vid kortlinjen på vår högra sida, och via hårt kämpande och magiskt tråcklande bland alla Förslövsben lyckades hon på något sätt komma till skott från nära håll med mycket snäv vinkel, och på något sätt gick bollen i mål vid bortre stolpen. I det här läget kändes ledningen mycket trygg, och den definitiva spiken i kistan kom i 16:e minuten efter att Hedda vunnit bollen själv på mitten, avancerat central och dragit till men ett riktigt vasst skott på halvdistans nära stolpen och 4-0.
När vi summerar matchen är det så oerhört mycket positivt att ta med sig! Om vi börjar med det defensiva arbetet var det i princip 100-procentigt! Backlinjen kom i princip rätt med sina brytningar i varje situation och visade hela tiden kyla i sin bollbehandling och uppspel, och vi undvek i princip helt de situationer som varit till Förslövs fördel i förra matchen med bollar i mitten. Men även det jobb mittfältet stod för i det defensiva arbetet. Och även om vi gör fyra mål framåt var defensiven mycket av nyckeln till segern, då Förslöv faktiskt inte kom till ett enda avslut på mål under hela matchen. Och då ska vi inte glömma att Förslöv är ett riktigt bra spelande och fysiskt lag. Och även om det denna gång var svårare för oss att komma till riktigt farliga chanser i det offensiva så visade vi väldigt många bra passningskombinationer, och det var Förslövs starka försvarsarbete som höll oss tillbaka. Och att vi då trots detta lyckades få in hela fyra mål är mycket starkt. Utöver detta hade vi ett lagspel och understöd som blev starkare var efter matchen löd och framförallt i sista perioden var det mycket starkt. Medan statistieken 4-0 i mål och noll skott på mål av Förslöv kan tolkas som ett stort övertag för våra tjejer så speglade åtminstone resultatet inte matchbilden, utan som vi var inne på var det två i stort sett jämna lag med en hård kamp över hela planen, men där vårt defensiva arbete gjorde att de aldrig kom till farliga chanser medan vi idag hade en betydligt vassare spets framåt. Så för att avsluta summeringen - en MYCKET stark insats av våra tjejer!
Inga kommande aktiviteter
Så himla duktig de är !!!
RapporteraRapportera