Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mörarps IF F2012/2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mörarps IF F2012/2013.
F2012/2013
Följ oss för uppdateringar
Det var en solig söndag i Mörarp när vi välkomnade Billesholms tjejer. Matchupptakten präglades av lite oro, lite rädsla och en massor av revanschlusta från våra tjejer eftersom lagen möttes förra augusti. Dessutom är det ju lite av ett derby vilket också är väldigt spännande och roligt och våra tjejer har sett fram emot matchen länge. Matchen i augusti var våra tjejers allra första med endast ett fåtal träningsdagar bakom sig, vilket också syntes på spelet. Skulle det bli likadant den här gången? Skulle vi klara av att stå upp bättre nu?
Vi försökte peppa tjejerna att tänka positivt, att fokusera på allt de faktiskt lärt sig under det här året och på att ha kul på planen. Matchen började tufft där Billesholm visade på en stark fysik. Detta gjorde också att våra tjejer blev lite passiva och rädda. Successivt arbetade vi oss in i matchen och vissa av våra tjejer började visa att vi minsann är minst lika tuffa. Första perioden slutade 1-5 till Billesholms fördel efter finfina skott från de gul/svarta och kanske lite väl mycket respekt från oss.
Andra perioden fick vi sätta in en extra tjej på plan, allt enligt 5-manna regler, samtidigt som vi höjde oss på alla positioner. Här lyckades vi få in ytterligare några mål och dessutom hålla nollan bakåt vilket visar på en stabil laginsats över hela banan. Det var riktigt stolta coacher som tog snacket med tjejerna i sista periodvilan.
Sista perioden var en tuff period med tanke på värmen och på det tuffa, fysiskt starka motståndet. Tjejerna fortsatte dock att avancera framåt med fint passningsspel på fria ytor, peppande ord till varandra och löpvillighet över stora delar av planen. Trots en fin återhämtning från första perioden kom vi inte riktigt ikapp målmässigt, men vilken vinst i det stora hela!
Tjejerna var modiga, visade laganda och en tuffhet i spelet vi inte sett tidigare. Dessutom blev den här matchen inte alls som den i augusti och Billesholm fick kämpa matchen igenom. Ett bra kvitto för alla tjejer på hur långt man kommit spelmässigt det här året.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera