Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månsarps IBK Herrar div 3
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månsarps IBK Herrar div 3.
Herrar div 3
Följ oss för uppdateringar
Det är har blivit dags att ta tag i våran hemsida. Tanken har ju alltid varit att ge ifrån oss ett matchreferat efter varje match, men tid har varit något som vi inte haft för mycket av.
Så jag tänkte börja med att sumera första halvan av säsongen med hur det har gått. Lika bra att hoppa in i det direkt.
Vi ligger idag på en tionde plats utav tolv, med 12 inskaffade pinnar. En poäng ifrån att åka ner till division tre. Med 80 mål gjorda och 108 insläppta vilket blir -28 i målskillnad. Detta är självklart något vi inte tycker är så roligt, framförallt eftersom vi gjort mångra bra matcher där vi bör ha haft med oss poäng.
Nedan följer våra matcher hur det har gått:
Månsarps IBK – Hovmantorps GOIF 9 - 8
Färjestadens IBK – Månsarps IBK 7 - 1
IBF Tranås – Månsarps IBK 8 - 9 e.förl.
Vetlanda IBF – Månsarps IBK 15 – 4
Månsarps IBK – Westerviks IBK 13 – 11
Hovslätts IK – Månsarps IBK 9 – 4
Månsarps IBK – Värnamo IK 7 – 8 e.förl.
Vimmerby IBK – Månsarps IBK 5 – 10
Örlogsstadens IBK – Månsarps IBK 7 – 6
Månsarps IBK – Nässjö IBF 8 – 9
Barnarps IF – Månsarps IBK 7 – 5
Hovmantorps GOIF – Månsarps IBK 14 – 4
Hemma: 2 vinster, 1 suddenförlust och 1 förlust. varav 37 mål och 36 insläppta.
Borta: 6 förluster, 1 suddenvinst och 1 vinst. varav 43 mål och 72 insläppta.
Med detta i bagaget så kan man väl lugnt säga att det är rätt skönt att ha fler matcher hemma andra delen av säsongen.
Men att ha med sig 12 pinnar ifrån denna serie, kan jag bara känna är grymt orättvist. För kollar man till matcherna efter Vimmerby så har vi spelat in 0(!) pinnar. Tar vi bort hovmantorps matchen där så kan jag lugnt säga att vi är värda poäng i samtliga matcher i vissa lägen alla tre. Så det är bittert att ta julledigt med detta. Varför vi tog 0 pinnar efter en sådan bra match som emot Vimmerby tänker jag inte delge mig av, för det kommer bara tolkas som gnäll och skylla ifrån sig :) Men det är som det är.
Med detta i ryggen så kan vi bara ta lärdom av våra missar och ladda upp för en ny del av serien.
För nu väntas det mer hemmamatcher och där ska vi se till att vi blir en svår nöt att knäcka. Samtidigt som vi ska fixa till våran borta statistik.
Vi har kommit allt närmare det spelet vi söker ju längre säsongen har kommit, i och med det förväntar jag, Gås(Andreas) och Terje att flera av dessa matcher som vi förlorat i slutskedet av matcher ska vändas till vinster. Efter nyår har vi nästintill ordinarie trupp igen. Jesper Persson och Jonathan Wallmon kommer hem ifrån sin resa och Filip Bengtssons armbrott går mot sitt slut. Vilket är bara är positivt. Ökad konkurransen om platserna samtidigt som vi lyft upp ett gäng P-98or upp på träningen för att alla ska känna flåset av unga springglada killar :).
Så vi kan bara säga att vi är beredda att ta fighten för att hålla oss kvar och kriga för alla pinnar som finns kvar. För vi är Månsarp dom lila, som aldrig ger sig. Vi tuffar på som det #purpletrain vi är :)
Ni är alla hjärtligt välkomna upp den 11 januari 18:00 då Färjestaden kommer på besök. Vi kommer behöva ert stöd. Tillsammans ska vi göra det här! Fart o fläkt – i lila dräkt!
#31 Anders Sjöman
| Träning | 5 jan, 20:00 |
| Träning | 7 jan, 20:30 |
| FBC Ljungby (borta) | 9 jan, 19:00 |
| Månsarps IBK B (borta) | 9 jan, 19:45 |
| Träning | 12 jan, 20:00 |
| 23 dec | God Jul på er! |
| 16 dec | Veckans hemmamatcher Vecka 202551 |
| 11 dec | Helgens hemmamatcher V202550! |
| 4 dec | Helgens hemmamatcher V202549! |
| 27 nov | Helgens hemmamatcher V202548! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera