Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månsarps IBK Herrar div 3
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månsarps IBK Herrar div 3.
Herrar div 3
Följ oss för uppdateringar
Redan klockan 07.00 samlades det lila segertåget för att bege sig till Ljungby för en försäsongscup. Cupen betståd av en grupp på femlag där alla skulle möta alla i matcher som spelades 2*20 rullandetid. Vi hade med oss fulltlag förutom att för dagen så saknades Ola och Jimmy.
Första matchen var mot Hovshaga, som var ett ungt och taggatlag. Men vi visade direkt att den tidiga morgonen inte var något problem för oss. Tillslut vann vi med komfortabela 5-1 efter mål av: 2 Basse, Tobbe, Wihed och Micke. En perfekt start på dagen.
Andra matchen var mot KF Ljungby 2. I denna matchen var det rejäl klasskillnad. Man kan helt enkelt säga att dom var ett skogshuggargäng som vi tog en bekväm 8-3 seger mot. Målskyttar: Micke 3, Sjöman, Basse, Uhlin, Linderum, och Erik.
I tredje matchen var det det dags för seriefinal mot KF Ljungbys förstalag som även dom hade börjat med två segrar.
Vi gick ut och chockade åtminstone mig, med att helt plötsligt gör allt rätt och spela dröminnebandy. Det gav rejäl utdelning efter halv andra perioden så ledde vi med hela 10-1. Men tyvärr så förstörde vi den perfektamatchen med att slappna av med åtta minuter kvar att spela och slutresultatet skrevs till 11-5 som betydde att gruppsegern var klar. Målskytterna var: Micke 3, Sjöman 2, Albin, JP, Sebban, Wihed, JT, och Basse.
Efter detta så återstod en match i gruppen mot Reppe Eagles.
Innan sista matchen fick vi veta att Ljungby som skulle möt oss ifinalen mellan gruppens 1:a och 2:a lämnade V.O.
Dom skyllde på skador och att matchschemat dragit ut på tiden men jag tror dom var rädda att bli påkört av det lilasegertåget engång till.
Trots detta så lyckades vi göra en okej sistamatch där reppes pakerade bussen framför eget mål och lyckades på så sätt hålla ner våra segersiffror till 3-1 målskyttar var: Uhlin, Tobbe och Micke. Efter slutsignalen så tog vi emot pokalen och firade (vilt?) tuneringssegern.
För att summera denna resa lite kort. Så får man väl säga att vi fick dom svaren vi ville ha. Dom unga fick känna på fysisk innebandy och när vi väl möte kvalitetsmässigt motstånd så spelades bästa innebandy vi spelat. Detta gör att jag tror att det kommer bli en rolig och sevärd säsong för detta unga och hungriga Månsarps lag.
Så ni som inte förbokat era säsongsbiljetter GÖR DET!!!!!
Någon poängliga kommer det tyvärr inte upp pga minst sagt bristfällig protokollförande(saknas en match).
Lilasegertåget rullar vidare.....
| Träning | 5 jan, 20:00 |
| Träning | 7 jan, 20:30 |
| FBC Ljungby (borta) | 9 jan, 19:00 |
| Månsarps IBK B (borta) | 9 jan, 19:45 |
| Träning | 12 jan, 20:00 |
| 23 dec | God Jul på er! |
| 16 dec | Veckans hemmamatcher Vecka 202551 |
| 11 dec | Helgens hemmamatcher V202550! |
| 4 dec | Helgens hemmamatcher V202549! |
| 27 nov | Helgens hemmamatcher V202548! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera