Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månsarps IBK Herrar div 3
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månsarps IBK Herrar div 3.
Herrar div 3
Följ oss för uppdateringar
På fredagskvällen tog vi emot Ölmstad IS, mittenlag i serien, och vann klart med 13-1 efter periodsiffrorna 4-0, 2-0, 7-1
Efter en trevande första halva av första perioden, där Ölmstad skapade väl så mycket chanser, så började våra mål att trilla in. 4-0 slutade första, men ska man vara ärlig så var det lite väl stora siffror. Skillnaden var målvakten, vår Adam är stabil och bra och det är många gånger skillnaden när det står och väger.
I andra perioden går vi fram till 6-0 men det som nu börjar prägla matchen är dålig stämmning. Mycket beroende på att domarna kanske inte var riktigt på hugget, men det försvarar inte uppträdandet från vissa spelare och viss publik på Ölmstad`s sida. Heder till våra gubbar som håller sig i skinnet.
Stämningen på andra sidan blir inte bättre i sista när målen trillar in i jämn ström, framförallt 9-0 målet minns vi när omställningen sker kvicksnabbt och Sebastian gör det enkelt för Sorken att sätta dit den i nättaket. Matchstraffet Ölmstad fick i andra, borde naturligtvis vara ett till i sista när en spelare i Ölmstad med all kraft slår av klubban för Basse så att spån och flisor yr.
Vid ställning 13-0 får Ölmstad sitt tröstmål som betydde 13-1. Synd att inte Adam fick hålla nollan idag.
Vi gör ingen bra match, men som tidigare, så är vi förbannat bra på att göra mål och vi har många som gör det. Idag har vi nio olika målskyttar. Skillnaden är även målvakterna, deras målvakt gör en hyfsad insats, vår Adam gör en brilliant insats.
Nu går vi till julvila som tvåa i serien. Klart godkännt. Vårt mål är att ta steget upp och vi kommer att göra allt för det. Efter jul får vi in Freddie Magnusson i laget, som gör comeback, som kommer att spetsa till laget lite extra.
Matchsammanställning
| Träning | 5 jan, 20:00 |
| Träning | 7 jan, 20:30 |
| FBC Ljungby (borta) | 9 jan, 19:00 |
| Månsarps IBK B (borta) | 9 jan, 19:45 |
| Träning | 12 jan, 20:00 |
| 23 dec | God Jul på er! |
| 16 dec | Veckans hemmamatcher Vecka 202551 |
| 11 dec | Helgens hemmamatcher V202550! |
| 4 dec | Helgens hemmamatcher V202549! |
| 27 nov | Helgens hemmamatcher V202548! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera