Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Månsarps IBK P 11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Månsarps IBK P 11.
P 11
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Vi pratade förra träningen om att det behövs 2st frivilliga föräldrar som kan tänka sig att ställa upp som ledare denna säsongen. Vi sa att ett alternativ var ett rullande schema. Vi ledare pratade i helgen och tyckte att det kanske inte är den bästa lösningen då det blir olika varje gång och att barnen kan uppleva detta som stökigt. Vi ser gärna nu i första hand att ni alla kan ta er en funderare angående detta. Man behöver inte vara proffs på innebandy för att vara med utan mer hålla koll på en övning etc. Ni som kan tänka er detta kan gärna maila mig på fredrik.andersosn@bluewall.se.
Nu på onsdag kommer jag och Martin hjälpa till men sen ser vi som sagt gärna 2 andra.
Vi pratade även om att föräldrarna sitter på läktaren och kollar på träningarna.
Vi har en fråga till er föräldrar:
Hur ser ni på om man försöker göra något annat under tiden barnen tränar? Vi har så i fotbollen och det tycker vi funkar bättre än när föräldrarna sitter nära. Detta mest för att tränarna ska känna sig mer bekväma med att träna barnen. Jag vill att ni kommenterar under denna nyheten vad ni tycker om detta. Som sagt, detta är bara en fråga.
Vi har som tanke att spela en del poolspel iår och då får, helst ska man som förälder vara med och titta och heja.
Ha det!
Mvh Ledarna
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Inga kommande aktiviteter
Jag förstår precis ang föräldrar på läktaren. Lättare för i allafall vissa barn att fokusera om föräldrar inte är synliga😊 då får väl vi föräldrar sitta i omklädningsrummet om vi ändå vill vara nära.
RapporteraRapportera
Inga problem för oss 😀
RapporteraRapportera
Håller med Therese, nåt vi jobbat med många år i simhallen men som går lite trögt så hoppas att det efterföljs vad som bestäms i den mån det går. Dock kan det ligga saker bakom att ett barn just vill ha en förälder nära då är det viktigt tränaren får veta orsak och jobba framåt med föräldern på det. Kan passa på att tala om att mibk just är erbjudna träningsband/bad för halva pengen av kommunen till gymmet så vill man röra på köttet under tiden finns bra erbjudande.
RapporteraRapportera
Låter bra! 😊
RapporteraRapportera