Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Malmbergets AIF FL 02-03
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Malmbergets AIF FL 02-03.
FL 02-03
Följ oss för uppdateringar
Då nästan ingen kunde på tisdag så gör jag ett nytt försök.
Hej! Tänkte att vi har ett föräldramöte på torsdag efter träningen ca 18.30. Vi har lite som behöver lösas så det vore bra om alla kan komma. Rickard
Minnesanteckningar från föräldramöte, lag 02/03 , sedan lite annat tillagt
11/9 2014 Malmbergets IP
Flickorna har tränat på bra och laget har tagit ett stort kliv framåt.
Lagledare saknas och behövs. Anmäl till Rickard senast 26/9 , om någon vill ta på sig detta. Lagledarens uppgift är bla att vara spindeln i nätet mellan föräldragrupper ,styrelse och andra lag, anmäla till cuper och sköta det löpande tillsammans med föräldragrupperna.
Hjälptränare behövs. Intresserade att hjälpa till är Micke (Maddes pappa), Stefan (Lindas pappa) och Daniel (Matilda K:s pappa).
Gemensam avslutning för hela fotbollen planerad via sektionen, till oktober. Mer info kommer.
Lagavslutning med föräldramatch? Tar vi v39 jag lägger in info om när senare
Uteträningen fortsätter tillsvidare. Inneträningen blir på Malmstaskolan måndagar, onsdagar och torsdagar. En av träningarna kommer att ägnas åt fys. Mer info kommer när inneträningarna skall starta.
Tränings och matchkläder börjar bli för små, samt att det finns för få uppsättningar –räcker inte till alla tjejer. Frågan lämnas över till de nya lagledarna.
Seriespel eller utökat antal cuper till nästa säsong? Hur göra med anmälningar till cuper när vi har flickor födda i åldersklass 02 och 03? Piteå/Kalix skall vi åka på dessa eller finns alternativ? Diskussion kring frågan fördes, inga beslut fattade. Vi avvaktar lite tills lagets ledarfråga är ordnad.
Ojämna föräldragrupper: Kan ev ses över av nya lagledaren, så inte de ”gamla” är i samma föräldragrupp och de ”nya” föräldrarna i en annan. Genom att blanda i föräldragrupperna tar vi till vara på erfarenheterna, av att ordna de olika arrangemangen, som finns, samtidigt som vi får nya idéer av de som inte varit med förut.” Vi behöver inte uppfinna hjulet igen”.
Lag 04 planerar en resa med övernattning. Skall vi åka med? Inget sådant aktuellt just nu. Vi inväntar nya lagledaren, för att ev sedan ordna en egen resa.
/Marita och Rickard
Tyvärr kan inte jag komma på mötet. Är i Sthlm på arbete.
RapporteraTomas kommer o lyssnar.
Rapportera
Ingen av oss kan heller komma på mötet.
RapporteraRapportera
Dålig dag för oss också.
RapporteraRapportera
Vi kan inte heller komma, har föräldramöte på skolan precis samtidigt.
RapporteraRapportera
Föräldramöte på skolan för oss med.
RapporteraRapportera
Föräldramötet är för åk 7-9...
RapporteraRapportera
Jag byter dag.
RapporteraRapportera
Föräldramöte hedskolan 9/9 Kan ej heller.
RapporteraRapportera
Nu är dagen ändrat hoppas det passar bättre.
RapporteraRapportera
Kanon!
RapporteraRapportera