Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Malmbergets AIF A-lag/Junior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Malmbergets AIF A-lag/Junior.
A-lag/Junior
Följ oss för uppdateringar
Det är som många vet tillåtet att spela enstaka matcher under våren för U13 - U16.
Dessa spelas utan publik och med minimalt med funktionärer.
Gästande lags chaufför/er är tillåtna att vistas i hallen under match.
Varje spelare får endast spela en match per kalendervecka även om lagen får spela flera(om laget har 25-30spelare), detta håller förbundet strikt kontroll på.
Vi har planerat in några matcher under kommande veckor och kommer att spela
en första match på Lördag 27/2 mot Luleå vit hemma.
Nästa vecka planerar vi för att möta Kiruna hemma på Onsdag
och veckan därpå Kalix hemma på Lördag.
Att vi är tillåtna att spela matcher under våren innebär ett stort ansvar och mycket regler att följa. Förbundet har ett regelverk och utöver det är upp till varje kommun att sätta vilka regler som gäller i hallarna.
För vår del innebär det just nu att vi inte kan använda omklädningen i hallen i samband med match
då de utrymmen som finns erbjuds bortalagen, som precis får plats, med de regler kommunen vill att vi följer.
Därför behöver vi även till match byta om hemma, vi kommer att sätta samlingstid så vi hinner en lätt uppvärmning(off ice) i utrustning samt kan få på matchdräkt och skridskor i båset och hallen innan isuppvärmning.
Efter match är det direkt hem efter att ha tagit av detsamma. All taktik och matchsummering får ske nästkommande träning.
Frågor ställs till mig och Thomas via telefon.