Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Malmbergets AIF F-01
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Malmbergets AIF F-01.
F-01
Följ oss för uppdateringar
Helgen bjöd på strålande solsken och det var upplagt för bra fotboll. Under lördagen hade vi Luleå SK på besök för två matcher. Tjejerna var taggade till tusen och båda lagen visade upp ett härligt spel som inehöll dribblingar, snygga passningskombinationer samt riktigt vackra mål! Båda matcherna vanns övertygande, dock skall Luleå SK ha en eloge för att dom kämpade väl i båda matcherna och visade upp ett gott humör.
Under söndagen var det dags för Sunderby SK att gästa vår hemmaplan. Efter seger i den första matchen, framföralllt efter en riktig bra första halvlek blev den andra matchen en riktig rysare. Efter att vi tagit ledningen med 2-1 kom Sunderbyn igen och gick upp i ledning efter två fina mål. I det läget visade våra tjejer en riktig kämparmoral och lyckades vända matchen och till slut vinna med 4-3! Alla 24 tjejer har skött sig föredömligt under hela helgen, både på och utanför planen. Ett stort tack till föräldrarna som fiixat med mat och fika under helgen!
Noterbart är att vi spelat totalt åtta macher de två senaste helgerna och vunnit samtliga, imponerande! Nu tar vi sikte mot lördagen den 21/9 då vi spelar på hemmaplan de två sista seriematcherna för säsongen mot Sävast. Vi kommer även att delta i fotbollslattjot som Gällivare SK anordnar dagen efter./Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera