Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mini Arccus Club
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mini Arccus Club.
Mini Arccus Club
Följ oss för uppdateringar
Under hösten kommer vi att spela en träningstävling på vår träningstid ett antal gånger. Det blir först kvalspel vid fem tillfällen, därefter semifinal- och finalspel. Kvalspelet är över 4 serier med hcp. De fyra bästa av fem resultat räknas. Speldagar: 20 september, 4 och 18 oktober samt 1 och 15 november kl. 18.00. Poäng erhålles efter placering i resp. deltävling, 12-10-8-7-6-5-4-3-2-1 poäng.
Tre spelare med högsta sammanlagda poängen går direkt till finalspelet den 29 november kl. 18.00.Placering 4-7 går till semifinal den 22 november kl. 18.00 som spelas över 4 serier med hcp där spelaren med högsta resultatet går till finalspelet.
Finalen med fyra deltagare spelas över fyra serier med hcp. Två högsta resultaten går till en slutfinal som spelas över en serie där spelaren med högsta resultatet är vinnare.
Alla som deltagit i kvalspelet och inte tagit sig till finalen spelar Lucky Loserfinal den 29 november kl. 18.00. Den spelas över fyra serier med hcp där spelaren med högsta resultatet är vinnare.
Priser till de fyra finalisterna och vinnaren av Lucky Loserfinalen. Förslag och bidrag till prisbordet välkomnas. Kostnad för att deltaga är 200 kr och erläggs före start av den första deltävlingen. Spelare under 20 år deltar kostnadsfritt. För den som inte vill deltaga i tävlingen spelar som vanligt utom tävlan. Swish-nummer 123 628 66 60.
Kom i god tid så vi hinner sätta upp tävlingen så vi kan börja kl. 18.00.
Utförlig beskrivning av tävlingens upplägg och regler finns under ”Dokument/Träningstävling 2023”.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera