Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mini Arccus Club
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mini Arccus Club.
Mini Arccus Club
Följ oss för uppdateringar
M.A.C. hade fyra spelare med i lördagens SM-finaler i bowling som spelades på Bowl-O-Rama i Stockholm. Anna-Greta Bergström i Damer 65+, Kjell Eriksson i Herrar 65+, klass B, Peter Carlberg och Johan Åberg i Herrar 51-64 år, klass A.
Anna-Greta hamnade tidigt i tävlingen en bit efter topptrion och fick aldrig till nåt´ vägvinnande spel utan hamnade precis utanför pallen på en fjärdeplats. Kjell hade också en trög inledning men lyckades ändå vinna sin första match. Han vann sen ytterligare två matcher men motståndet var för dagen lite för starkt och han landade på en åttondeplats.
Inte heller Peter lyckades hitta rätt spellinje utan fick en kämpig dag där han till slut i sista serien lyckades spela ihop 241 och passerade därmed Veijo Seppänen, DIF till en sjundeplats.
Dagens bästa prestation svarade Johan för när han hela tiden var med i toppen och efter fyra serier var han i ledning med 1030 (90 i bonus) före Ian Robinson 1009 (90) och Michael Wittendorff 957 (90).
Ian med 248 och Michael med 237 gjorde att Johan efter 5 serier låg trea 81 efter Ian och 18 poäng efter Michael. I den sjätte serien kontrade Johan med 256 och kom nästan ikapp Ian och passerade Michael. I den sista matchserien tappade Johan till Ian och avståndet var inför utjämningsserien 44 poäng och där bakom hotade Michael 40 poäng efter Johan.
I utjämningsserien spelade topptrion strålande bowling men Ian var obeveklig och kunde med 248 säkra SM-guldet på totalt 1990. Johan med 223 till 1921 lyckades hålla Michael bakom sig trots att han slog sin för dagens bästa serie på 248 till totalt 1906.
SM-silver till Johan i en final som bjöd på bra och sevärd bowling med många spännande matcher ända in i slutet av utjämningsserien. Guld till Ian Robinsson, AIK, silver till Johan Åberg, M.A.C. och brons till Michael Wittendorff, BK Örnen.
Resultat: Herrar 51-64 år, klass A
1. Ian 1810 + 180 = 1990 poäng
2. Johan 1771 + 150 = 1921 poäng
3. Michael 1756 + 150 = 1906 poäng
Alla resultat kan ni läsa på Svenska Bowlingförbundet BITS 2.0. Individuella SM (swebowl.se)
grattis alla som fick spela final om
RapporteraSM- medaljerna !!!!
Rapportera
Grattis Kung Johan👑
RapporteraRapportera
Grattis Johan💪🎳
RapporteraRapportera