Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mini Arccus Club
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mini Arccus Club.
Mini Arccus Club
Följ oss för uppdateringar
I division 3 hade M.A.C. farmarlag hemmamatch mot IK Sleipner F som ligger femma i samma grupp som hemmalaget och ska på förhand vara en "enkel" match. Mackarna inledde svagt med 1288 där endast Tobias Andersson nådde pari med 210 och Sleipner vann serien med 4-1. Sleipner bjöd på fortsatt hårt motstånd och ledde efter fem rutor i andra serien med 5-0 men hemmaspelarna spurtade bra där Daniel Carlsson avslutade med fem strikar till seger på bordet med 24 poäng och Kent Carlsson i par med Richard Ihrén vann sin match med 3 poäng. Bra spelade även Anna-Greta Bergström 209 och Tobias 205. Seger i serien med 4-1 på slagningen 1422 till 5-5 i "halvtid".
Sleipner orkade inte svara upp till mackarnas allt bättre spel utan mackarna kunde vinna serien komfortabelt med 5-0 på slagningen 1496 till ledning i matchen med totalt 9-6 inför avslutningen. Peter Sipos i par med Kenneth Hagberg hittade strikarna till 226 och 210 och Tobias fortsatte med bra spel till 209.
Mackarna kunde vinna avslutningsserien med 5-0 på slagningen 1367 där Richard Ihrén avslutade starkt med fyra strike till seger i par med Kent Carlsson med 2 poäng.
Seger med 14-6 på slagningen 5573 (1288-1422-1496-1367) mot Sleipners 5361 där bästa spelare var Tobias Andersson 815, Anna-Greta Bergström 740, Peter Sipos 728 och Kenneth Hagberg 714. Kampen om seriesegern går vidare med derbymatch lördag 10 februari mot BK Brio´s farmare.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera