Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mini Arccus Club
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mini Arccus Club.
Mini Arccus Club
Följ oss för uppdateringar
Ett revanschsuget hemmalag tog emot BK Fux från Eskilstuna som spelar i samma grupp i bowlingens division 1 S. Svealand men det blev en tuff match som Fux kunde vinna genom att koppla greppet om matchen direkt och som man sen inte släppte.
M.A.C. inledde svagt med 1448 och 2-3 underläge trots Mats Erikssons 215 och Alf Abrahamssons 213. Fux hade heller inget toppresultat men 1477 räckte till en knapp ledning. Hemmaspelarna fick inte alls till det i andra serien och när Fux samtidigt tog fram dagens bästa spel med 1543 blev det 0-5 och 2-8 underläge i "halvtid". Fortsättningen blev ett lidande där spelarna kämpade med det allt knepigare banunderlaget och lyckades också vinna avslutningsserierna med 2 x 3-2, där Klas Karlsson lyckades bäst med 231, men matchen förlorades med 8-12 på slagningen 5729-5953. Gunnar Andersson blixtrade till i den sista serien med 239 men tyvärr var det för sent för att vända matchen. Matchbäst i M.A.C. var Klas Karlsson 762
Mini Arccus Club´s farmarlag hade bortamatcher i Katrineholm mot Vingåker BK F och KAIK F. Vingåker visade redan i första serien att man skulle bli svårslagna och man inledde med 4-1 och sen rann det iväg med 4-1, 5-0 och 4-1 till 17-3 på slagningen 5535-5224. Peter Sipos lyckades bäst med 762.
Den andra matchen mot KAIK började också med 1-4 underläge där Eero Hietala inledde starkt med 210. I andra serien lyckades Göran Berglund hitta strikefickan och med 234 svarade han för matchens högsta serie. Här visade även Daniel Carlsson framfötterna med 200, men KAIK:arna kunde ändå vinna serien med 3-2 och ställningen var 7-3 i "halvtid". Hemmalaget kunde sen dra ifrån ytterligare och med 3-2 och 5-0 vann KAIK matchen med 15-5 på slagningen 5642-5327.Matchbäst i M.A.C. var Göran Berglund 747.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera