Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lysekils AIK Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lysekils AIK Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Namn: Rickard Karlsson
Smeknamn: ”Bacon”
Varför? Det var min kusin Andreas för många år sen. Jag vet inte varför, men det kommer ifrån han i alla fall sedan lång tid tillbaka.
Ålder: Jag blir…ehh…eller jag är 31, kan vi säga.
Du är inte säker?: Jo, jag blir 32 i år.
Spelat i: Ja det blir ju Lysekils FF, ett halvår i Ytterby IS och Lysekils AIK
Favoritlag: Blåvitt, Manchester United och Modo, kan man säga. Dom tre.
Hur tycker du Lysekils AIKs försäsong varit?
Jo men det har vart bra, mycket folk på träningarna och ett gott gäng. Sen är man kanske ibland för mycket folk på träningarna, men vi har ju ändå två lag att fylla så det är bra att vi är mycket folk och det är ju många folk som vill träna och det är ju jävligt positivt.
Ja, för det var en av följdfrågorna faktiskt för laget har ju varit många spelare på träningarna, ibland nära trettio faktiskt. Kan man vara för många spelare eller är det ändå risk att det slutar med att fem står och kör ”Gris” på Gullmarsvallen i september?
Det är ju en balansgång, men självklart är det positivt att vara mycket folk, men det kan ju bli att träningarna blir lidande av det, så det är svårt.
Tycker du att det är något som det borde tränats mer på under försäsongen?
Nej, vi har väl tränat på det mesta, men det jag kan sakna är väl uppvärmning…som en gammal man. Så den får man köra själv.
Beskriv kort din egen försäsong, bra och mindre bra?
Det är väl som vanligt, lite skavanker har det ju varit, ifrån början egentligen, så det har ju varit lite rehab från och till, men…det känns som man har kommit igång nu lagom till de sista matcherna nu innan serien och serien också. Man börjar komma i form.
Bra och mindre bra i de första seriematcherna?
I första matchen var väl egentligen ingenting särskilt bra, det var en plattmatch. Det var dåligt både bakåt och framåt. Sen har vi gjort tre jättebra matcher nu. Grohed och SAIS, klockrena matcher, idag var väl en okej match och vi vinner ändå med 4-1, så det har verkligen kommit igång bra.
Du spelar ju uteslutande som forward. Är inte det en position enbart för de spelare som inte har så bra kondition och så bra passningar?
Nej, det är det inte. Det beror på hur man agerar som forward. Det är jädrigt jobbigt om man hela tiden löper och är igång.
Vad tycker du att dina lagkamrater bör tänka på mest i spelet när det gäller att underlätta för dig som forward?
En grej som är viktig är att det blir adress, att man inte är för stressad, utan att det är ju ändå den passen som är viktig för att jag också ska kunna göra något bra. Så att den inte bara rensas iväg och så ska man lösa det där uppe, utan det krävs ju kvalitet på passningen också.
Hur är det då, får du några passningar?
Ja…ehh…det är klart att man får det.
Men det är långt mellan gångerna?
Det kan alltid bli bättre, det kan det! Men, det blir det också.
Vad vill du mest förbättra i ditt eget spel?
Det är väl egentligen för sent, men snabbheten hade ju inte skadat. Jag har väl egentligen aldrig varit snabb så, men man önskade att man vore det.
Hur ser din utvecklingskurva ut som fotbollsspelare? Har du peakat ännu?
Målmässigt gjorde jag ju min bästa säsong förra året, så vi får se. Men målen har blivit fler på senare år och det är ju skönt. Man vill ju ändå göra mål när man är forward.
Om jag påstår att du ibland lägger mycket energi på våra stackars domare och i en del fall även därigenom får helt onödiga varningar, är jag helt ute och cyklar då?
Nää…ehh…det har väl hänt några gånger. Men där tycker jag faktiskt att jag har blivit lite bättre också. Jag står ändå på noll varningar nu efter fyra omgångar.
Det är starkt.
Jag känner mig lite stolt faktiskt. Men visst har det vart lite genom åren.
Man är ju kanske lite för på ibland när man är inne i spelet och man är engagerad, men ibland är det onödigt, det vet jag.
Dina tre bästa tips för att hålla sig skadefri??
Oh herre gud, det är ju fel gubbe att fråga! Nej, men liniment är ju bra alltså, sen uppvärmning är viktigt. Kanske att man känner efter. Alltså inte bara kör på. Att om man har någon känning inte bara kör på, utan man lär ju känna sin kropp och det väl jag gjort genom åren nu på senare tid. Känner man att det är något på gång så tar man det lugnt och inte bara kör på. Det tror jag är bra.
Då hoppas vi de tre tipsen för dig hela säsongen här nu.
Det hoppas jag med.
Pilatesboll, borde det finnas hemma hos varje fotbollsspelare tycker du? Du använder ju det en del.
Ja, men nu har den spruckit.
Ja, det var ju också en fråga som jag hade här, om det var du som för en tid sedan lämnade en alldeles förträfflig pilatesboll vid det glödheta elementet i fysrummet så att den gick hål på?
Jag kan inte minnas att jag har lagt den där! Men det var min kära boll. Men man kan göra mycket bra övningar med dom, så varför inte ha en hemma. Dom är billiga också.
Ja dom är det kanske? Även om dom håller lite dåligt.
Ja.
Du har ju ett par bröder med i laget. Är det inte tröttsamt att inte kunna slippa ifrån släktingar lite? Du har ju till och med Patrik bredvid dig som forward, är inte det lite överdrivet? Vore det inte skönt att bara behöva träffa släktingar när det är kalas och högtider?
Nej det är det inte och vi jobbar ju dessutom ihop jag och Patrik. Men nej, familjen är viktig och det är skoj att man har spelat så många år ihop och fortsätter göra det.
Här är en knivig fråga. Du har ju tippat Tobias Hysén som vinnare av den Allsvenska skytteligan i år. Är det tipset en bra måttstock på ditt fotbollskunnande eller var det ett på tok förhastat uttalande?
Nej men jag skyller allt på Lennartsson!
Det är Lennartssons fel?
Ja, men nu verkar det som att han tagit sitt förnuft till fånga och spelat med honom några matcher i alla fall. Jag tror det lossnar imorgon.
Du står vid ditt ord?
Ja, det gör jag.
Epitetet ”Lagets dansbandskung” är faktiskt ditt. Hur kan det komma sig att en ganska ung man, med alla hästarna till synes hemma i stallet, får ett sådant epitet och är inte dansbandsmusik bara en förevändning för svettiga och överviktiga gubbar att få en chans att beträda ett dansgolv utan att skämmas?
Nej det är helt fel.
Det är fel?
Ja det finns inget negativt i dansband, man blir glad och jag tror att det letar sig längre och längre ner i åldrarna. Man måste bara stå för det.
Och det gör du?
Ja!
Det är starkt faktiskt. Till sist. Om Kristdemokraterna inte når fyraprocentsspärren i nästa val, hur tror du det kommer att påverka det politiska klimatet i Sverige?
Det skiter jag fullständigt i, politik!
Det gör du?
Ja.
Då nöjer vi oss med det svaret där. Tackar!
Tack ska du ha.
Vid frågelådan och tangenterna: Forsström
| Träning | 21 maj, 17:30 |
| Groheds IF (borta) | 23 maj, 13:00 |
| Hogstorps IF Lag 2 (borta) | 24 maj, 16:00 |
| Träning | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 26 maj, 17:30 |
| 13 maj | Ett stort och varmt tack |
| 10 maj | Arbetsdag på Lilla Gullmarsvallen. |
| 28 apr | LAIK-DAGEN 9/5 CA 10,00-14,00 |
| 24 apr | LAIKs Barn & Ungdomssektion |
| 26 mar | Gullmarscupen 2026 |
Jag minns våra stunder då vi försökte övertyga övriga om att spela mer dansband på våra lagfester:) goa tider!!!
RapporteraRapportera