Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lysekils HK F-10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lysekils HK F-10.
F-10
Följ oss för uppdateringar
LAGKASSAN -
Saldo per dags datum är ca 29kr och 500kr i skuld till Karolina.
CUPER -
Vi har anmält oss till:
*Tygrikesnatta 5-6/1 1.700kr anmälningsavgift - Betalt
Alt1: Gästkort 800kr/barn (mat+ hårdförläggning)
Alt2: Egen lösning av boende och mat
Vi kan diskutera förutsättningarna närmare inpå och hur ni tror att tjejerna hade velat göra.
*Junicupen 4-6/6
1.500kr anmälningsavgift - Betalt
“Gästkort” 100kr/barn/måltid
FÖRSÄLJNINGAR/AKTIVITETER -
Kakförsäljning, Vicki S under Oktober (egen lagförsäljning för lagkassan)
LHK-häften, Agnes F under November
Bingolotter, Ester C under December
NewBody, Nora G under Mars
Klubbmästerskapet, Linn J-F under Mars-April
MÅL UNDER SÄSONGEN -
-Utveckla grundläggande handbollsteknik
-Förbättra koordination, snabbhet och rörelsekvalitet
-Skapa glädje, trygghet och lagkänsla
-Lära sig enkla taktiska principer
-Bygga allmän fysisk förmåga genom lek och varierad träning
VIKTIGT ATT TÄNKA PÅ -
Vi förväntar oss att man är på plats på träning om inget annat meddelats.
- Man tränar inte när man är sjuk!
-Kommunikation mellan oss ledare och er föräldrar har stor betydelse. Meddela oss om det är något vi behöver veta om era tjejer
-Håret uppsatt samt inga smycken på kroppen vid träning och match
-Vattenflaska med till träning samt toalettbesök innan
-Tänk på att barnen ska ha med sig ordentligt med mat och dryck vid matcherna. Godis äter vi inte förrän samtliga matcher är slut.
-Uppdatera laget.se med mobilnr och e-post om det inte redan finns.
-Tänk på att det är inställningen hos er föräldrar som påverkar tjejerna. Glöm inte peppa, heja och ös på med positiva inspel kring handboll och laget!
SERIE och MATCHER mm -
Ett lag anmält Kortplan, serie F10 Väst Grön, i huvudsak är det sammandragsserie och således dubbelmöten. Spelschema är publicerat på hemsidan.
Vi är kallade till att delta på inspring med seniorerna (ligger i kalendern), föräldrar som är med sina barn (vid dessa tillfällen) går in gratis.
Vi har hemmaarrangemang den 8 november 2026, 23 januari 2027, 6 februari 2027 & 7 mars 2027. Detta innebär att vi behöver bemanna kiosk, matchvärdar, fixa före/efter mm, mer info och arbetsscheman kommer fördelas inför varje hemmaarrangemang.
MEDLEMSAVGIFTER -
U10 har medlemsavgift 400kr och träningsavgift 600kr, just nu osäker om U9 har samma nivå eller något lägre. Fakturorna bör skickas ut ganska snart och då kommer det klarna 😉
Påminner om möjligheten att använda sig utav Fritidskortet som delfinansiering.
ORDFÖRANDEN -
Ordföranden, Malin var på plats och hälsade på tjejerna och förklarade lite om vem hon var och därefter var hon med på föräldramötet och beskrev lite om samarbetet med Handbolls-Malin och vikten av att minst en förälder för varje barn deltar på det kommande Föräldra- och Ledarmötet den 4e Oktober.
| Inspring med LHK Herr | 4 okt, 15:30 |
| Föräldra- & Ledarträff | 4 okt, 17:30 |
| Träning | 6 okt, 18:00 |
| Träning | 7 okt, 17:30 |
| KFUM Trollhättan Väst (borta) | 10 okt, 10:15 |
Kanske skall komplettera med att om ni önskar justering av tilldelade uppgifter (försäljning) så löser ni det inom föräldragruppen.
RapporteraJag kommer göra på samma sätt inför hemmaarrangemangen, jag fördelar uppgifter och vid behov byter ni inom gruppen.
Rapportera