Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Luleå Pingisförening D-grupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Luleå Pingisförening D-grupp.
D-grupp
Följ oss för uppdateringar
Denna info skickas till alla föräldrar från C & D-grupp inklusive de som inte svarat på enkät och de som svarat att de inte ska fortsätta.
Efter ett möte i klubben i onsdags så beslutades att köra igång verksamheten igen med start nästa vecka. Initialt kommer de 12 spelarna från C-grupp och D-grupp/nybörjargrupp som anmält att de kommer fortsätta att erbjudas träning på en gemensam träningstid men fortfarande fördelat så att de olika grupperna tränare separata övningar i varsin del av hallen. Detta görs då vi idag inte med säkerhet vet vilka ledare som kommer finnas osv. Därför kommer det också initialt att vara enbart dessa 12 spelare som erbjuds träning. En öppning kan finnas för spelare vars förälder ställer upp som hjälptränare. På sikt hoppas vi också kunna separera grupperna med egna träningstider och egna ledare.
Klubben hoppas såklart kunna erbjuda nybörjare att börja men också erbjuda de som inte ville fortsätta men som kanske önskar återvända en möjlighet till det. Detta borde klarna inom cirka 1 månad när ledarstaben har formerat sig. Intresseanmälningar kan skickas till klubbens mejl lulepingis@gmail.com så meddelar klubben när möjlighet finns att ta in fler spelare.
Roger S från klubben som var med en hel del ifjol kommer stötta det nya ledargänget i starten samt med utbildning så om du som förälder vill utbilda dig till ungdomspingisledare så kan du kontakta undertecknad eller någon annan ledare kring det.
Inledningsvis blir träningarna 18-19 måndag och onsdag med start nu på måndag den 27 september. En föräldrainfo kommer ske preliminärt onsdag den 4 oktober.
Efter detta mejl kommer laget.se för respektive grupp att rensas från de som inte anmält intresse för fortsatt spel.
Kontakta undertecknad eller ordförande Marcus Gidlöw vid frågor
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera